Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.43904.4390
BCR 4.36804.5130
Bancpost 4.37604.4960
Raiffeisen 4.36004.5000
Unicredit 4.37004.5100
BRD 4.35504.5050
Alpha Bank 4.37004.5100
Transilvania 4.38754.4875
CEC Bank 4.40004.4800
ING 4.37784.5022
Volksbank 4.37004.4900
Idea Bank 4.34824.5085
OTP Bank 4.37004.5100
Piraeus Bank 4.39004.5000
Libra Bank 4.37504.4950
Millenium Bank 4.36604.4960
Carpatica 4.39804.4480
Nextebank 4.38504.4950
Credit Agricole 4.39004.4800
ProCredit Bank 4.38904.4950
Garanti Bank 4.39884.4788
Intesa Sanpaolo 4.35004.4990
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.94233.9423
BCR 3.86304.0430
Bancpost 3.87903.9990
Raiffeisen 3.85003.9850
Unicredit 3.83004.0100
BRD 3.84704.0110
Alpha Bank 3.83014.0695
Transilvania 3.88153.9997
CEC Bank 3.86004.0200
ING 3.87624.0182
Volksbank 3.85734.0038
Idea Bank 3.84134.0116
OTP Bank 3.83804.0220
Piraeus Bank 3.89004.0000
Libra Bank 3.87503.9950
Millenium Bank 3.85504.0050
Carpatica 3.90004.0000
Nextebank 3.86314.0208
Credit Agricole 3.89003.9800
ProCredit Bank 3.87504.0180
Garanti Bank 3.90643.9854
Intesa Sanpaolo 3.85803.9970
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.04936.0493
BCR 5.94906.1490
Bancpost 5.94106.0910
Raiffeisen 5.92006.1300
Unicredit 5.90006.1700
BRD 5.92206.1760
Alpha Bank 5.87036.2473
Transilvania 5.96066.1422
CEC Bank 5.94006.1400
ING 5.93936.1571
Volksbank 5.94686.1567
OTP Bank 5.89806.1420
Piraeus Bank 5.97006.1500
Libra Bank 5.98506.1250
Millenium Bank 5.97906.1290
Carpatica 5.92006.0700
Nextebank 5.94766.1373
Credit Agricole 5.98006.1300
Garanti Bank 5.98286.1038
Intesa Sanpaolo 5.94406.1500

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.09264.0926
BCR 4.01104.1910
Bancpost 4.04004.1600
Raiffeisen 3.98004.1250
Unicredit 4.00004.1800
BRD 3.99004.1870
Alpha Bank 3.96564.2338
Transilvania 4.01874.1618
CEC Bank 3.99004.1900
ING 4.02304.1704
Volksbank 4.01754.1603
OTP Bank 4.04004.1400
Piraeus Bank 4.01004.1700
Libra Bank 4.01504.1600
Millenium Bank 4.01304.1630
Carpatica 4.02004.1400
Nextebank 4.01864.1801
Credit Agricole 4.00004.1800
Garanti Bank 4.06024.1423
Intesa Sanpaolo 4.00904.1510
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01410.0141
BCR 0.01350.0147
Bancpost 0.01350.0147
Raiffeisen 0.01360.0146
Unicredit 0.01360.0147
BRD 0.01320.0147
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01380.0144
Volksbank 0.01370.0145
OTP Bank 0.01360.0146
Piraeus Bank 0.01330.0150
Carpatica 0.01340.0144
Nextebank 0.01340.0148
Intesa Sanpaolo 0.01350.0145
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59470.5947
BCR 0.57500.6160
Bancpost 0.57870.6087
Raiffeisen 0.58400.6040
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57400.6070
Transilvania 0.58410.6049
ING 0.58420.6056
Volksbank 0.58330.6038
OTP Bank 0.56800.6120
Intesa Sanpaolo 0.57900.6430

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.46720.4672
BCR 0.44900.4840
Bancpost 0.45560.4756
Raiffeisen 0.45700.4770
Unicredit 0.44000.4900
BRD 0.45000.4760
Transilvania 0.45890.4753
ING 0.45930.4761
Volksbank 0.45740.4736
OTP Bank 0.43430.4857
Intesa Sanpaolo 0.45600.5170
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 2.99282.9928
BCR 2.88803.1080
Bancpost 2.93153.0515
Raiffeisen 2.94003.0400
Unicredit 2.86003.0800
BRD 2.92403.0720
Transilvania 2.93823.0429
Volksbank 2.93733.0443
OTP Bank 2.88803.0720
Intesa Sanpaolo 2.92303.0510
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47390.4739
BCR 0.45800.4940
Raiffeisen 0.46700.4870
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.46000.4860
Transilvania 0.46610.4827
ING 0.46580.4828
Volksbank 0.46700.4839
OTP Bank 0.44430.4957
Intesa Sanpaolo 0.46500.5260

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03290.0329
BCR 0.03100.0350
Raiffeisen 0.03200.0330
Unicredit 0.03150.0339
Transilvania 0.03220.0334
ING 0.03230.0335
Volksbank 0.03190.0332
OTP Bank 0.03140.0346
Garanti Bank 0.03260.0332
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 2.78932.7893
BCR 2.66802.8880
Bancpost 2.73632.8663
Raiffeisen 2.75002.8500
Unicredit 2.68002.8900
Transilvania 2.74022.8378
ING 2.73532.8355
OTP Bank 2.70302.8170
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04971.0497
BCR 1.00701.0890
Unicredit 1.01001.0900
Transilvania 1.02951.0662
Volksbank 1.02191.0703
OTP Bank 0.98801.1220
Intesa Sanpaolo 1.02701.1010

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16420.1642
BCR 0.15800.1710
Unicredit 0.15000.1800
BRD 0.15600.1710
Transilvania 0.16130.1670
Intesa Sanpaolo 0.16100.1740
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26972.2697
BCR 2.18302.3570
Unicredit 2.19002.3500
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.06070.0607
BCR 0.05200.0670
Unicredit 0.05000.0700

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.35031.3503
Unicredit 1.30001.4000
Garanti Bank 1.33191.3725
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.61940.6194
Unicredit 0.55000.6800
Randul sud-african
BancaCumparareVanzare
BNR 0.29530.2953
Unicredit 0.26000.3300

Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.0733
Realul brazilian BRL1.0867
Lira egipteana EGP0.5035
Kuna croata HRK0.5882
Rupia indiana INR0.0594
Wonul sud-coreean KRW0.0034
Leul moldovenesc MDL0.2021
Peso-ul mexican MXN0.2335
Dolar neo-zeelandez NZD2.4994
Dinarul sarbesc RSD0.0369
Hryvna ucraineana UAH0.1804
Gramul de aur XAU144.4630
DST XDR5.5493
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 02 septembrie07:00
BCR 02 septembrie07:00
Bancpost 02 septembrie07:00
Raiffeisen 02 septembrie07:00
Unicredit 02 septembrie00:00
BRD 02 septembrie07:00
Alpha Bank 01 septembrie23:00
Transilvania 01 septembrie23:00
CEC Bank 02 septembrie07:00
ING 02 septembrie07:00
Volksbank 01 septembrie23:00
Idea Bank 01 septembrie23:00
OTP Bank 02 septembrie07:00
Piraeus Bank 01 septembrie23:00
Libra Bank 02 septembrie07:00
Millenium Bank 01 septembrie23:00
Carpatica 02 septembrie07:00
Nextebank 01 septembrie23:00
Credit Agricole 01 septembrie23:00
ProCredit Bank 02 septembrie07:00
Garanti Bank 02 septembrie07:00
Intesa Sanpaolo 01 septembrie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa