Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.41554.4155
BCR 4.34104.4860
Bancpost 4.36204.4820
Raiffeisen 4.35004.4900
Unicredit 4.35004.4900
BRD 4.34304.4930
Alpha Bank 4.34504.4850
Transilvania 4.36554.4655
CEC Bank 4.38004.4600
ING 4.35324.4768
Volksbank 4.36004.4800
Idea Bank 4.32844.4882
OTP Bank 4.35004.4900
Piraeus Bank 4.36004.4700
Libra Bank 4.36004.4800
Millenium Bank 4.35204.4820
Carpatica 4.37804.4280
Nextebank 4.36004.4700
Credit Agricole 4.37004.4600
ProCredit Bank 4.36404.4700
Garanti Bank 4.37354.4535
Intesa Sanpaolo 4.32704.4770
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.99273.9927
BCR 3.90704.0870
Bancpost 3.94404.0640
Raiffeisen 3.90004.0350
Unicredit 3.90004.0800
BRD 3.90404.0710
Alpha Bank 3.88154.1268
Transilvania 3.93554.0553
CEC Bank 3.95004.1100
ING 3.92384.0676
Volksbank 3.91674.0650
Idea Bank 3.89274.0693
OTP Bank 3.89804.0820
Piraeus Bank 3.93004.0400
Libra Bank 3.95004.0700
Millenium Bank 3.91404.0640
Carpatica 3.94004.0400
Nextebank 3.91484.0743
Credit Agricole 3.94004.0300
ProCredit Bank 3.91804.0630
Garanti Bank 3.95474.0351
Intesa Sanpaolo 3.90204.0420
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.23176.2317
BCR 6.13306.3330
Bancpost 6.12206.2720
Raiffeisen 6.07006.2800
Unicredit 6.08006.3600
BRD 6.08106.3420
Alpha Bank 6.04226.4336
Transilvania 6.14566.3328
CEC Bank 6.16006.3600
ING 6.12286.3472
Volksbank 6.10826.3229
OTP Bank 6.08806.3320
Piraeus Bank 6.12006.3000
Libra Bank 6.17006.3150
Millenium Bank 6.13606.2860
Carpatica 6.12006.2500
Nextebank 6.13346.3287
Credit Agricole 6.13006.2800
Garanti Bank 6.17376.2992
Intesa Sanpaolo 6.09006.2990

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.14414.1441
BCR 4.05304.2330
Bancpost 4.09404.2140
Raiffeisen 4.04004.1850
Unicredit 4.05004.2400
BRD 4.04504.2450
Alpha Bank 4.00474.2782
Transilvania 4.07274.2178
CEC Bank 4.10004.3000
ING 4.06764.2168
Volksbank 4.07304.2176
OTP Bank 4.10004.2000
Piraeus Bank 4.06004.2200
Libra Bank 4.07504.2200
Millenium Bank 4.06704.2170
Carpatica 4.06004.1900
Nextebank 4.05954.2227
Credit Agricole 4.05004.2300
Garanti Bank 4.10174.1851
Intesa Sanpaolo 4.05504.1980
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01430.0143
BCR 0.01360.0148
Bancpost 0.01360.0148
Raiffeisen 0.01380.0148
Unicredit 0.01370.0148
BRD 0.01330.0148
Transilvania 0.01400.0145
ING 0.01390.0145
Volksbank 0.01390.0146
OTP Bank 0.01370.0147
Piraeus Bank 0.01340.0151
Carpatica 0.01350.0145
Nextebank 0.01360.0149
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59170.5917
BCR 0.57100.6120
Bancpost 0.57700.6070
Raiffeisen 0.58200.6020
Unicredit 0.56000.6200
BRD 0.57300.6060
Transilvania 0.58140.6021
ING 0.58100.6024
Volksbank 0.58210.6026
OTP Bank 0.56800.6120
Intesa Sanpaolo 0.57600.6400

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.46780.4678
BCR 0.44800.4830
Bancpost 0.45820.4782
Raiffeisen 0.46000.4800
Unicredit 0.44000.4900
BRD 0.45300.4790
Transilvania 0.45980.4762
ING 0.45770.4745
Volksbank 0.46020.4765
OTP Bank 0.44430.4957
Intesa Sanpaolo 0.45800.5190
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.07053.0705
BCR 2.96703.1870
Bancpost 3.00523.1252
Raiffeisen 3.01003.1100
Unicredit 2.95003.1800
BRD 2.99703.1480
Transilvania 3.01623.1237
Volksbank 3.01233.1215
OTP Bank 2.97803.1620
Intesa Sanpaolo 2.98803.1170
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48850.4885
BCR 0.47000.5060
Raiffeisen 0.48000.5000
Unicredit 0.46000.5200
BRD 0.47200.5000
Transilvania 0.48050.4976
ING 0.47980.4974
Volksbank 0.48010.4973
OTP Bank 0.46430.5157
Intesa Sanpaolo 0.47600.5380

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03230.0323
BCR 0.03000.0340
Raiffeisen 0.03170.0327
Unicredit 0.03110.0335
Transilvania 0.03170.0329
ING 0.03170.0329
Volksbank 0.03170.0329
OTP Bank 0.03040.0336
Garanti Bank 0.03200.0327
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 2.92102.9210
BCR 2.81003.0300
Bancpost 2.84992.9799
Raiffeisen 2.87002.9700
Unicredit 2.81003.0200
Transilvania 2.87252.9749
ING 2.87242.9777
OTP Bank 2.86302.9770
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.07241.0724
BCR 1.02801.1100
Unicredit 1.03001.1200
Transilvania 1.05321.0907
Volksbank 1.04711.0962
OTP Bank 1.00801.1420
Intesa Sanpaolo 1.05001.1240

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16340.1634
BCR 0.15700.1700
Unicredit 0.15000.1800
BRD 0.15500.1710
Transilvania 0.16050.1662
Intesa Sanpaolo 0.16000.1730
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.25762.2576
BCR 2.16902.3430
Unicredit 2.18002.3400
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.06650.0665
BCR 0.05100.0810
Unicredit 0.05000.0800

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.44921.4492
Unicredit 1.39001.5000
Garanti Bank 1.42861.4723
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.64300.6430
Unicredit 0.57000.7100
Randul sud-african
BancaCumparareVanzare
BNR 0.31810.3181
Unicredit 0.28000.3600

Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.0870
Realul brazilian BRL1.1876
Lira egipteana EGP0.5099
Rupia indiana INR0.0624
Wonul sud-coreean KRW0.0034
Leul moldovenesc MDL0.2138
Peso-ul mexican MXN0.2456
Dolar neo-zeelandez NZD2.6634
Dinarul sarbesc RSD0.0367
Hryvna ucraineana UAH0.1811
Gramul de aur XAU140.5505
DST XDR5.5852
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 28 iulie18:00
BCR 28 iulie18:00
Bancpost 28 iulie18:00
Raiffeisen 28 iulie18:00
Unicredit 28 iulie18:00
BRD 28 iulie18:00
Alpha Bank 28 iulie18:00
Transilvania 28 iulie18:00
CEC Bank 28 iulie18:00
ING 28 iulie18:00
Volksbank 28 iulie18:00
Idea Bank 28 iulie18:00
OTP Bank 28 iulie18:00
Piraeus Bank 28 iulie18:00
Libra Bank 28 iulie18:00
Millenium Bank 28 iulie18:00
Carpatica 28 iulie18:00
Nextebank 28 iulie18:00
Credit Agricole 28 iulie18:00
ProCredit Bank 28 iulie18:00
Garanti Bank 28 iulie18:00
Intesa Sanpaolo 28 iulie18:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa