Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.43454.4345
BCR 4.36404.5090
Bancpost 4.38204.5020
Raiffeisen 4.37004.5100
Unicredit 4.34614.5551
BRD 4.36204.5120
Alpha Bank 4.41504.4550
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.40004.4600
ING 4.38284.5072
Volksbank 4.35504.4750
RIB 4.42104.4690
OTP Bank 4.36504.5050
Piraeus Bank 4.38004.4900
Libra Bank 4.38004.5000
Millenium Bank 4.37204.5020
Carpatica 4.42804.4580
Nextebank 4.40504.4950
Credit Agricole 4.40004.4900
ProCredit Bank 4.39904.5050
Garanti Bank 4.40904.4890
Intesa Sanpaolo 4.35704.4920
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 4.12344.1234
BCR 4.06604.2460
Bancpost 4.09304.2130
Raiffeisen 4.06004.1950
Unicredit 4.04234.2923
BRD 4.05004.2250
Alpha Bank 4.10784.1778
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 4.08004.2000
ING 4.09384.2438
Volksbank 4.04704.1991
RIB 4.12204.2050
OTP Bank 4.05374.2352
Piraeus Bank 4.08004.1900
Libra Bank 4.10504.2250
Millenium Bank 4.06504.2150
Carpatica 4.10004.2000
Nextebank 4.09914.2334
Credit Agricole 4.12004.2100
ProCredit Bank 4.10104.2480
Garanti Bank 4.12374.2069
Intesa Sanpaolo 4.07704.2210
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.15526.1552
BCR 6.08706.2670
Bancpost 6.07106.2210
Raiffeisen 6.03006.2400
Unicredit 6.01026.3818
BRD 6.02806.2860
Alpha Bank 6.10366.2184
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 6.04006.2000
ING 6.08496.3079
Volksbank 6.03786.2448
RIB 6.12706.2420
OTP Bank 6.05286.2879
Piraeus Bank 6.06006.2500
Libra Bank 6.11506.2550
Millenium Bank 6.08606.2360
Carpatica 6.08006.2300
Nextebank 6.12086.2661
Credit Agricole 6.12006.2700
Garanti Bank 6.13536.2591
Intesa Sanpaolo 6.07106.2600

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.31024.3102
BCR 4.24404.4240
Bancpost 4.27304.3930
Raiffeisen 4.22004.3650
Unicredit 4.21094.4713
BRD 4.21804.4250
Alpha Bank 4.27884.3715
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 4.24004.4000
ING 4.26024.4164
Volksbank 4.21624.3527
RIB 4.29604.3710
OTP Bank 4.27004.3700
Piraeus Bank 4.26004.3800
Libra Bank 4.26004.4000
Millenium Bank 4.24704.3970
Carpatica 4.26004.3800
Nextebank 4.27574.4034
Credit Agricole 4.25004.4300
Garanti Bank 4.29544.3821
Intesa Sanpaolo 4.24704.3940
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01470.0147
BCR 0.01430.0155
Bancpost 0.01430.0155
Raiffeisen 0.01440.0154
BRD 0.01390.0155
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01460.0152
Volksbank 0.01420.0150
RIB 0.01470.0151
OTP Bank 0.01440.0154
Piraeus Bank 0.01400.0158
Carpatica 0.01410.0151
Nextebank 0.01430.0156
Intesa Sanpaolo 0.01450.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59440.5944
BCR 0.57300.6140
Bancpost 0.57970.6097
Raiffeisen 0.58500.6050
Unicredit 0.56970.6235
BRD 0.57500.6080
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58510.6065
Volksbank 0.58340.5995
RIB 0.58920.6023
OTP Bank 0.58210.6067
Intesa Sanpaolo 0.58000.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47660.4766
BCR 0.45600.4910
Bancpost 0.46450.4845
Raiffeisen 0.46700.4870
Unicredit 0.45760.5007
BRD 0.45900.4850
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.47030.4875
Volksbank 0.47170.4847
RIB 0.47320.4839
OTP Bank 0.45450.4941
Intesa Sanpaolo 0.46700.4880
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.37943.3794
BCR 3.27503.4950
Bancpost 3.31403.4340
Raiffeisen 3.32003.4200
Unicredit 3.24863.5547
BRD 3.29903.4640
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.32443.4161
RIB 3.35803.4340
OTP Bank 3.28353.4432
Intesa Sanpaolo 3.31703.4530
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52820.5282
BCR 0.50600.5420
Raiffeisen 0.51500.5350
Unicredit 0.50400.5516
BRD 0.50700.5360
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.51690.5359
Volksbank 0.52230.5367
RIB 0.52130.5332
OTP Bank 0.50310.5448
Intesa Sanpaolo 0.51400.5400

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03470.0347
BCR 0.03300.0370
Raiffeisen 0.03400.0350
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03430.0355
Volksbank 0.03390.0352
RIB 0.03440.0352
OTP Bank 0.03420.0357
Garanti Bank 0.03450.0352
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.21283.2128
BCR 3.07803.2980
Bancpost 3.11823.2482
Raiffeisen 3.13003.2300
Unicredit 3.07223.3616
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.15083.2664
RIB 3.17503.2470
OTP Bank 3.11593.2477
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.10691.1069
BCR 1.07301.1550
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.07241.1223
OTP Bank 1.05421.1702
Intesa Sanpaolo 1.09601.1510

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16160.1616
BCR 0.15600.1690
BRD 0.15400.1690
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15800.1670
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26732.2673
BCR 2.18002.3540
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.07980.0798
BCR 0.06200.0920

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.52991.5299
Garanti Bank 1.51701.5631
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.1226
Realul brazilian BRL1.3560
Renminbiul chinezesc CNY0.6650
Lira egipteana EGP0.5406
Rupia indiana INR0.0656
Wonul sud-coreean KRW0.0038
Leul moldovenesc MDL0.2292
Peso-ul mexican MXN0.2695
Dolar neo-zeelandez NZD3.1746
Dinarul sarbesc RSD0.0370
Hryvna ucraineana UAH0.1813
Gramul de aur XAU159.7296
DST XDR5.7002
Randul sud-african ZAR0.3426
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 21 aprilie11:00
BCR 21 aprilie12:00
Bancpost 21 aprilie12:00
Raiffeisen 21 aprilie12:00
Unicredit 21 aprilie12:00
BRD 21 aprilie12:00
Alpha Bank 21 aprilie12:00
Transilvania 21 aprilie12:00
CEC Bank 21 aprilie12:00
ING 21 aprilie12:00
Volksbank 16 aprilie23:00
RIB 21 aprilie12:00
OTP Bank 21 aprilie12:00
Piraeus Bank 21 aprilie12:00
Libra Bank 21 aprilie12:00
Millenium Bank 21 aprilie12:00
Carpatica 21 aprilie12:00
Nextebank 21 aprilie12:00
Credit Agricole 21 aprilie12:00
ProCredit Bank 21 aprilie12:00
Garanti Bank 21 aprilie12:00
Intesa Sanpaolo 21 aprilie12:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa