Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.46744.4674
BCR 4.39804.5430
Bancpost 4.41704.5370
Raiffeisen 4.41004.5400
Unicredit 4.40004.5400
BRD 4.39804.5480
Alpha Bank 4.39504.5350
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.42004.5000
ING 4.40744.5326
Volksbank 4.41504.5350
RIB 4.42504.5150
OTP Bank 4.40004.5400
Piraeus Bank 4.41004.5200
Libra Bank 4.41504.5350
Millenium Bank 4.40704.5370
Carpatica 4.38004.5000
Nextebank 4.42504.5150
Credit Agricole 4.43004.5200
ProCredit Bank 4.41904.5250
Garanti Bank 4.42784.5078
Intesa Sanpaolo 4.39404.5300
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.64333.6433
BCR 3.57203.7320
Bancpost 3.60603.7260
Raiffeisen 3.58003.7150
Unicredit 3.57003.7300
BRD 3.57703.7260
Alpha Bank 3.53673.7500
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.58003.7000
ING 3.58033.7115
Volksbank 3.58433.7222
RIB 3.57203.7200
OTP Bank 3.57153.7361
Piraeus Bank 3.59003.7000
Libra Bank 3.59003.7100
Millenium Bank 3.57503.7250
Carpatica 3.55003.7000
Nextebank 3.57893.7123
Credit Agricole 3.61003.7000
ProCredit Bank 3.58103.7210
Garanti Bank 3.60913.6817
Intesa Sanpaolo 3.57903.7010
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.68955.6895
BCR 5.61405.7740
Bancpost 5.62205.7720
Raiffeisen 5.60005.8100
Unicredit 5.58005.8300
BRD 5.59305.8310
Alpha Bank 5.51465.8566
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.60005.7600
ING 5.59185.7968
Volksbank 5.61915.8124
RIB 5.57405.8080
OTP Bank 5.60805.8299
Piraeus Bank 5.62005.7800
Libra Bank 5.64005.7800
Millenium Bank 5.63605.7860
Carpatica 5.54005.7400
Nextebank 5.61345.7679
Credit Agricole 5.63005.7800
Garanti Bank 5.63925.7526
Intesa Sanpaolo 5.60805.7860

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.71203.7120
BCR 3.63403.7940
Bancpost 3.66603.7860
Raiffeisen 3.64003.7850
Unicredit 3.63003.8000
BRD 3.63503.7980
Alpha Bank 3.59283.8301
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 3.62003.7800
ING 3.64703.7808
Volksbank 3.66823.7879
RIB 3.63803.7870
OTP Bank 3.64523.8025
Piraeus Bank 3.64003.7800
Libra Bank 3.64503.7850
Millenium Bank 3.64003.7900
Carpatica 3.62003.7700
Nextebank 3.64743.7822
Credit Agricole 3.63003.8100
Garanti Bank 3.67733.7512
Intesa Sanpaolo 3.64703.7810
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01410.0141
BCR 0.01360.0148
Bancpost 0.01360.0148
Raiffeisen 0.01370.0147
BRD 0.01320.0148
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01390.0145
Volksbank 0.01380.0146
RIB 0.01360.0148
OTP Bank 0.01370.0147
Piraeus Bank 0.01340.0151
Carpatica 0.01370.0147
Nextebank 0.01360.0149
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.60050.6005
BCR 0.58000.6210
Bancpost 0.58630.6163
Raiffeisen 0.59200.6120
Unicredit 0.57000.6300
BRD 0.58200.6150
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.59010.6117
Volksbank 0.59360.6097
RIB 0.58870.6129
OTP Bank 0.58820.6137
Intesa Sanpaolo 0.58700.6150

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47040.4704
BCR 0.45100.4860
Bancpost 0.46230.4823
Raiffeisen 0.46500.4850
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.45700.4830
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.45990.4767
Volksbank 0.46620.4789
RIB 0.46040.4798
OTP Bank 0.45210.4921
Intesa Sanpaolo 0.46300.4840
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.14303.1430
BCR 3.04003.2340
Bancpost 3.08913.2091
Raiffeisen 3.10003.2000
Unicredit 3.03003.2600
BRD 3.07903.2330
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.10913.1936
RIB 3.07103.1990
OTP Bank 3.06083.2141
Intesa Sanpaolo 3.08103.2120
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.49230.4923
BCR 0.47500.5110
Raiffeisen 0.48900.5090
Unicredit 0.47000.5200
BRD 0.48000.5080
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.48260.5002
Volksbank 0.49030.5036
RIB 0.48290.5028
OTP Bank 0.47580.5169
Intesa Sanpaolo 0.48500.5120

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03040.0304
BCR 0.02900.0320
Raiffeisen 0.03010.0311
BRD 0.02850.0318
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.02990.0309
Volksbank 0.03000.0312
RIB 0.02920.0316
OTP Bank 0.03020.0315
Garanti Bank 0.03010.0307
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 2.96972.9697
BCR 2.84803.0680
Bancpost 2.91523.0452
Raiffeisen 2.93003.0300
Unicredit 2.87003.0900
BRD 2.90003.0610
Transilvania 2.98923.0957
ING 2.91463.0214
RIB 2.90903.0290
OTP Bank 2.91533.0414
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04791.0479
BCR 1.00401.0860
BRD 1.00001.0930
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.02601.0742
OTP Bank 0.99171.1062
Intesa Sanpaolo 1.03201.0860

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16170.1617
BCR 0.15600.1690
BRD 0.15400.1690
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15900.1670
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.28412.2841
BCR 2.19802.3720
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.06440.0644
BCR 0.05200.0820

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.57161.5716
Garanti Bank 1.55521.6024
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9919
Realul brazilian BRL1.3698
Renminbiul chinezesc CNY0.5856
Lira egipteana EGP0.5096
Rupia indiana INR0.0576
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2321
Peso-ul mexican MXN0.2502
Dolar neo-zeelandez NZD2.8277
Dinarul sarbesc RSD0.0368
Hryvna ucraineana UAH0.2333
Gramul de aur XAU140.0506
DST XDR5.2937
Randul sud-african ZAR0.3146
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 22 decembrie18:00
BCR 22 decembrie18:00
Bancpost 22 decembrie18:00
Raiffeisen 22 decembrie18:00
Unicredit 22 decembrie18:00
BRD 22 decembrie18:00
Alpha Bank 22 decembrie18:00
Transilvania 22 decembrie18:00
CEC Bank 22 decembrie18:00
ING 22 decembrie18:00
Volksbank 22 decembrie18:00
RIB 22 decembrie18:00
OTP Bank 22 decembrie18:00
Piraeus Bank 22 decembrie18:00
Libra Bank 22 decembrie18:00
Millenium Bank 22 decembrie18:00
Carpatica 22 decembrie18:00
Nextebank 22 decembrie18:00
Credit Agricole 22 decembrie18:00
ProCredit Bank 22 decembrie18:00
Garanti Bank 22 decembrie18:00
Intesa Sanpaolo 22 decembrie18:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa