Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.42094.4209
BCR 4.34704.4920
Bancpost 4.36404.4840
Raiffeisen 4.36004.4900
Unicredit 4.35004.4900
BRD 4.34504.4950
Alpha Bank 4.35004.4900
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.37004.4500
ING 4.35814.4819
Volksbank 4.36004.4800
RIB 4.37504.4650
OTP Bank 4.35004.4900
Piraeus Bank 4.36004.4800
Libra Bank 4.36504.4850
Millenium Bank 4.35604.4860
Carpatica 4.34004.4600
Nextebank 4.35504.4850
Credit Agricole 4.38004.4700
ProCredit Bank 4.36804.4740
Garanti Bank 4.38174.4617
Intesa Sanpaolo 4.34004.4770
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.49673.4967
BCR 3.41703.5770
Bancpost 3.44703.5670
Raiffeisen 3.42003.5550
Unicredit 3.41003.5700
BRD 3.42003.5630
Alpha Bank 3.39093.5943
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.42003.5400
ING 3.42193.5473
Volksbank 3.42503.5598
RIB 3.42303.5470
OTP Bank 3.41603.5769
Piraeus Bank 3.43003.5500
Libra Bank 3.43503.5550
Millenium Bank 3.41803.5680
Carpatica 3.40003.5500
Nextebank 3.38103.5834
Credit Agricole 3.45003.5400
ProCredit Bank 3.42603.5630
Garanti Bank 3.45543.5255
Intesa Sanpaolo 3.42403.5450
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.60495.6049
BCR 5.52305.6830
Bancpost 5.51105.6610
Raiffeisen 5.49005.7000
Unicredit 5.48005.7300
BRD 5.47705.7120
Alpha Bank 5.44055.7753
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.52005.6800
ING 5.50365.7054
Volksbank 5.51065.7027
RIB 5.50505.7080
OTP Bank 5.49905.7209
Piraeus Bank 5.52005.7000
Libra Bank 5.54005.6800
Millenium Bank 5.52905.6790
Carpatica 5.45005.6500
Nextebank 5.50245.7073
Credit Agricole 5.53005.6800
Garanti Bank 5.55575.6684
Intesa Sanpaolo 5.49805.6770

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.66453.6645
BCR 3.58203.7420
Bancpost 3.61303.7330
Raiffeisen 3.59003.7350
Unicredit 3.58003.7500
BRD 3.58203.7440
Alpha Bank 3.54943.7822
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 3.58003.7400
ING 3.59993.7319
Volksbank 3.61353.7329
RIB 3.59803.7280
OTP Bank 3.59433.7526
Piraeus Bank 3.59003.7300
Libra Bank 3.59503.7350
Millenium Bank 3.58903.7390
Carpatica 3.56003.7100
Nextebank 3.56193.7697
Credit Agricole 3.57003.7500
Garanti Bank 3.62933.7030
Intesa Sanpaolo 3.59203.7260
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01430.0143
BCR 0.01370.0149
Bancpost 0.01380.0150
Raiffeisen 0.01390.0149
BRD 0.01340.0150
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01400.0146
Volksbank 0.01400.0148
RIB 0.01380.0149
OTP Bank 0.01390.0149
Piraeus Bank 0.01350.0152
Carpatica 0.01390.0149
Nextebank 0.01360.0151
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59380.5938
BCR 0.57200.6130
Bancpost 0.57860.6086
Raiffeisen 0.58500.6050
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57400.6070
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58300.6044
Volksbank 0.58560.6018
RIB 0.58320.6042
OTP Bank 0.58090.6065
Intesa Sanpaolo 0.57900.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48150.4815
BCR 0.46200.4970
Bancpost 0.47120.4912
Raiffeisen 0.47400.4940
Unicredit 0.46000.5100
BRD 0.46500.4920
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.47190.4891
Volksbank 0.47470.4878
RIB 0.47160.4891
OTP Bank 0.46050.5013
Intesa Sanpaolo 0.47200.4930
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.11593.1159
BCR 3.01403.2080
Bancpost 3.05273.1727
Raiffeisen 3.06003.1600
Unicredit 3.00003.2300
BRD 3.04403.1970
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.07173.1562
RIB 3.04903.1610
OTP Bank 3.02493.1793
Intesa Sanpaolo 3.04403.1760
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.53140.5314
BCR 0.51300.5490
Raiffeisen 0.52300.5430
Unicredit 0.50000.5600
BRD 0.51400.5430
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.51980.5388
Volksbank 0.52420.5387
RIB 0.51970.5385
OTP Bank 0.50920.5521
Intesa Sanpaolo 0.51900.5470

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03230.0323
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03180.0328
BRD 0.03020.0337
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03170.0329
Volksbank 0.03170.0330
RIB 0.03120.0334
OTP Bank 0.03200.0333
Garanti Bank 0.03200.0326
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.06903.0690
BCR 2.94003.1600
Bancpost 2.99593.1259
Raiffeisen 3.02003.1200
Unicredit 2.95003.1800
BRD 2.97803.1440
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.01803.1286
RIB 3.00903.1340
OTP Bank 2.99413.1264
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04641.0464
BCR 1.00301.0850
BRD 0.99601.0900
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.02121.0696
OTP Bank 0.98811.1033
Intesa Sanpaolo 1.02801.0820

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.15950.1595
BCR 0.15300.1660
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15600.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26032.2603
BCR 2.17202.3460
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.57160.5716
RIB 0.55850.5805

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.08340.0834
BCR 0.08000.0880
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.56221.5622
Garanti Bank 1.53901.5860
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9520
Realul brazilian BRL1.3990
Lira egipteana EGP0.4890
Rupia indiana INR0.0572
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2387
Peso-ul mexican MXN0.2579
Dolar neo-zeelandez NZD2.7399
Dinarul sarbesc RSD0.0370
Hryvna ucraineana UAH0.2695
Gramul de aur XAU138.3992
DST XDR5.1912
Randul sud-african ZAR0.3187
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 25 octombrie04:00
BCR 25 octombrie04:00
Bancpost 25 octombrie04:00
Raiffeisen 25 octombrie04:00
Unicredit 25 octombrie04:00
BRD 25 octombrie04:00
Alpha Bank 24 octombrie23:00
Transilvania 24 octombrie23:00
CEC Bank 25 octombrie04:00
ING 25 octombrie04:00
Volksbank 25 octombrie04:00
RIB 24 octombrie23:00
OTP Bank 25 octombrie04:00
Piraeus Bank 24 octombrie23:00
Libra Bank 25 octombrie04:00
Millenium Bank 24 octombrie23:00
Carpatica 25 octombrie04:00
Nextebank 25 octombrie04:00
Credit Agricole 24 octombrie23:00
ProCredit Bank 25 octombrie04:00
Garanti Bank 25 octombrie04:00
Intesa Sanpaolo 24 octombrie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa