Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.40984.4098
BCR 4.33404.4790
Bancpost 4.35004.4700
Raiffeisen 4.34004.4800
Unicredit 4.30654.5147
BRD 4.33304.4830
Alpha Bank 4.38504.4250
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.37004.4300
ING 4.34834.4717
Volksbank 4.35004.4700
RIB 4.38504.4350
OTP Bank 4.34004.4800
Piraeus Bank 4.35004.4600
Libra Bank 4.35004.4700
Millenium Bank 4.33904.4690
Carpatica 4.39204.4220
Nextebank 4.36004.4500
Credit Agricole 4.36004.4500
ProCredit Bank 4.36804.4740
Garanti Bank 4.37074.4507
Intesa Sanpaolo 4.32704.4610
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 4.11154.1115
BCR 4.01304.1930
Bancpost 4.06404.1840
Raiffeisen 4.03004.1650
Unicredit 3.98334.2296
BRD 3.99904.1720
Alpha Bank 4.04934.1185
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 4.03004.1500
ING 4.03984.1878
Volksbank 4.01244.1637
RIB 4.07004.1510
OTP Bank 4.02854.2103
Piraeus Bank 4.05004.1600
Libra Bank 4.04504.1650
Millenium Bank 4.03704.1870
Carpatica 4.05004.1500
Nextebank 4.03464.1684
Credit Agricole 4.06004.1500
ProCredit Bank 3.98764.1470
Garanti Bank 4.06434.1470
Intesa Sanpaolo 4.02804.1700
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.07336.0733
BCR 5.96806.1480
Bancpost 5.98406.1340
Raiffeisen 5.94006.1500
Unicredit 5.87966.2432
BRD 5.91006.1640
Alpha Bank 5.98056.0936
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.94006.1000
ING 5.96586.1846
Volksbank 5.93946.1439
RIB 6.01406.1250
OTP Bank 5.96976.2034
Piraeus Bank 5.97006.1500
Libra Bank 5.99006.1300
Millenium Bank 6.00006.1500
Carpatica 5.96006.1100
Nextebank 5.98236.1260
Credit Agricole 5.99006.1400
Garanti Bank 6.01676.1391
Intesa Sanpaolo 5.96206.1490

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.21794.2179
BCR 4.12504.3050
Bancpost 4.17404.2940
Raiffeisen 4.10504.2500
Unicredit 4.09064.3436
BRD 4.11004.3130
Alpha Bank 4.16664.2582
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 4.12004.2800
ING 4.14204.2938
Volksbank 4.15674.2714
RIB 4.17904.2540
OTP Bank 4.17004.2700
Piraeus Bank 4.16004.2700
Libra Bank 4.14004.2850
Millenium Bank 4.13304.2830
Carpatica 4.15004.2700
Nextebank 4.14774.2737
Credit Agricole 4.12004.3000
Garanti Bank 4.17834.2633
Intesa Sanpaolo 4.13604.2810
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01470.0147
BCR 0.01410.0153
Bancpost 0.01410.0153
Raiffeisen 0.01420.0152
BRD 0.01370.0153
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01440.0150
Volksbank 0.01430.0151
RIB 0.01450.0149
OTP Bank 0.01430.0153
Piraeus Bank 0.01390.0156
Carpatica 0.01400.0150
Nextebank 0.01410.0154
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59040.5904
BCR 0.56900.6100
Bancpost 0.57470.6047
Raiffeisen 0.58000.6000
Unicredit 0.56410.6172
BRD 0.57100.6040
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.57980.6010
Volksbank 0.58240.5984
RIB 0.58370.5970
OTP Bank 0.57800.6027
Intesa Sanpaolo 0.57500.6040

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47480.4748
BCR 0.45600.4910
Bancpost 0.46310.4831
Raiffeisen 0.46700.4870
Unicredit 0.45420.4970
BRD 0.45800.4840
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.46630.4833
Volksbank 0.46710.4800
RIB 0.46920.4804
OTP Bank 0.45520.4951
Intesa Sanpaolo 0.46500.4860
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.22603.2260
BCR 3.10903.3290
Bancpost 3.15633.2763
Raiffeisen 3.17003.2700
Unicredit 3.07843.3685
BRD 3.14503.3040
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.17513.2627
RIB 3.19003.2650
OTP Bank 3.14173.2965
Intesa Sanpaolo 3.15403.2870
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.50600.5060
BCR 0.48800.5240
Raiffeisen 0.49700.5170
Unicredit 0.48460.5303
BRD 0.49100.5200
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.49720.5154
Volksbank 0.50150.5153
RIB 0.50050.5119
OTP Bank 0.48560.5267
Intesa Sanpaolo 0.49500.5210

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03420.0342
BCR 0.03200.0360
Raiffeisen 0.03370.0347
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03370.0349
Volksbank 0.03340.0347
RIB 0.03380.0347
OTP Bank 0.03380.0353
Garanti Bank 0.03390.0346
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.12613.1261
BCR 3.00103.2210
Bancpost 3.05433.1843
Raiffeisen 3.07003.1700
Unicredit 2.98383.2648
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.07123.1838
RIB 3.09003.1620
OTP Bank 3.06313.1937
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.07911.0791
BCR 1.03501.1170
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.05391.1033
OTP Bank 1.02141.1365
Intesa Sanpaolo 1.05901.1130

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16020.1602
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15700.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.25472.2547
BCR 2.16502.3390
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.07100.0710
BCR 0.05600.0860

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.56931.5693
Garanti Bank 1.54721.5946
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.1194
Realul brazilian BRL1.2732
Renminbiul chinezesc CNY0.6632
Lira egipteana EGP0.5390
Rupia indiana INR0.0657
Wonul sud-coreean KRW0.0037
Leul moldovenesc MDL0.2215
Peso-ul mexican MXN0.2682
Dolar neo-zeelandez NZD3.0714
Dinarul sarbesc RSD0.0367
Hryvna ucraineana UAH0.1753
Gramul de aur XAU155.7917
DST XDR5.6675
Randul sud-african ZAR0.3363
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 31 martie15:00
BCR 31 martie15:00
Bancpost 31 martie15:00
Raiffeisen 31 martie15:00
Unicredit 31 martie15:00
BRD 31 martie15:00
Alpha Bank 31 martie15:00
Transilvania 31 martie15:00
CEC Bank 31 martie15:00
ING 31 martie15:00
Volksbank 31 martie15:00
RIB 31 martie15:00
OTP Bank 31 martie15:00
Piraeus Bank 31 martie15:00
Libra Bank 31 martie15:00
Millenium Bank 31 martie15:00
Carpatica 31 martie15:00
Nextebank 31 martie15:00
Credit Agricole 31 martie15:00
ProCredit Bank 31 martie15:00
Garanti Bank 31 martie15:00
Intesa Sanpaolo 31 martie15:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa

GoldSilver.com - Buy Gold & Silver