Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.42364.4236
BCR 4.35004.4950
Bancpost 4.36604.4860
Raiffeisen 4.36004.4900
Unicredit 4.35004.4900
BRD 4.34804.4980
Alpha Bank 4.35504.4950
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.37004.4500
ING 4.36314.4870
Volksbank 4.37004.4800
RIB 4.37854.4685
OTP Bank 4.35004.4900
Piraeus Bank 4.37004.4800
Libra Bank 4.37004.4900
Millenium Bank 4.35804.4880
Carpatica 4.34004.4600
Nextebank 4.36504.4750
Credit Agricole 4.38004.4700
ProCredit Bank 4.37104.4770
Garanti Bank 4.38404.4640
Intesa Sanpaolo 4.34504.4820
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.49293.4929
BCR 3.41703.5770
Bancpost 3.45203.5720
Raiffeisen 3.43003.5650
Unicredit 3.41003.5700
BRD 3.42703.5710
Alpha Bank 3.39383.5971
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.43003.5500
ING 3.43573.5617
Volksbank 3.43573.5627
RIB 3.43903.5640
OTP Bank 3.42153.5828
Piraeus Bank 3.44003.5500
Libra Bank 3.44503.5650
Millenium Bank 3.42403.5740
Carpatica 3.40003.5500
Nextebank 3.42263.5696
Credit Agricole 3.45003.5400
ProCredit Bank 3.43203.5690
Garanti Bank 3.46273.5329
Intesa Sanpaolo 3.42903.5500
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.59175.5917
BCR 5.51105.6710
Bancpost 5.52505.6750
Raiffeisen 5.50005.7100
Unicredit 5.47005.7200
BRD 5.49905.7360
Alpha Bank 5.43665.7709
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.52005.6800
ING 5.50505.7068
Volksbank 5.52775.7073
RIB 5.50505.7080
OTP Bank 5.51265.7356
Piraeus Bank 5.53005.7000
Libra Bank 5.54005.6800
Millenium Bank 5.54305.6930
Carpatica 5.45005.6500
Nextebank 5.50855.6878
Credit Agricole 5.54005.6900
Garanti Bank 5.55305.6656
Intesa Sanpaolo 5.51505.6940

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.66543.6654
BCR 3.58403.7440
Bancpost 3.61503.7350
Raiffeisen 3.59003.7350
Unicredit 3.58003.7500
BRD 3.58503.7470
Alpha Bank 3.55163.7844
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 3.58003.7400
ING 3.60243.7344
Volksbank 3.62203.7332
RIB 3.60003.7290
OTP Bank 3.59443.7529
Piraeus Bank 3.59003.7300
Libra Bank 3.59003.7300
Millenium Bank 3.59103.7410
Carpatica 3.57003.7200
Nextebank 3.58753.7386
Credit Agricole 3.58003.7600
Garanti Bank 3.63033.7040
Intesa Sanpaolo 3.59603.7300
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01440.0144
BCR 0.01380.0150
Bancpost 0.01380.0150
Raiffeisen 0.01390.0149
BRD 0.01340.0150
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01410.0147
Volksbank 0.01400.0148
RIB 0.01380.0149
OTP Bank 0.01390.0149
Piraeus Bank 0.01350.0153
Carpatica 0.01390.0149
Nextebank 0.01370.0150
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59410.5941
BCR 0.57300.6140
Bancpost 0.57880.6088
Raiffeisen 0.58500.6050
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57500.6080
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58360.6050
Volksbank 0.58680.6016
RIB 0.58360.6046
OTP Bank 0.58070.6064
Intesa Sanpaolo 0.57900.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48090.4809
BCR 0.46200.4970
Bancpost 0.47060.4906
Raiffeisen 0.47300.4930
Unicredit 0.45000.5100
BRD 0.46500.4920
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.47280.4902
Volksbank 0.47490.4868
RIB 0.47280.4903
OTP Bank 0.46000.5007
Intesa Sanpaolo 0.47100.4920
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.10823.1082
BCR 3.00703.2010
Bancpost 3.04813.1681
Raiffeisen 3.06003.1600
Unicredit 2.99003.2200
BRD 3.04003.1930
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.07123.1485
RIB 3.05703.1690
OTP Bank 3.01993.1744
Intesa Sanpaolo 3.03903.1710
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52980.5298
BCR 0.51000.5460
Raiffeisen 0.52000.5400
Unicredit 0.50000.5600
BRD 0.51100.5400
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.52250.5417
Volksbank 0.52220.5353
RIB 0.52290.5417
OTP Bank 0.50660.5495
Intesa Sanpaolo 0.51700.5440

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03250.0325
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03210.0331
BRD 0.03050.0340
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03180.0330
Volksbank 0.03200.0332
RIB 0.03130.0335
OTP Bank 0.03220.0336
Garanti Bank 0.03200.0327
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.06903.0690
BCR 2.94703.1670
Bancpost 2.99883.1288
Raiffeisen 3.02003.1200
Unicredit 2.95003.1800
BRD 2.98203.1480
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.01373.1241
RIB 3.00303.1280
OTP Bank 2.99723.1298
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04591.0459
BCR 1.00401.0860
BRD 0.99601.0900
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.02261.0686
OTP Bank 0.98691.1021
Intesa Sanpaolo 1.02701.0810

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.15950.1595
BCR 0.15300.1660
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15600.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26172.2617
BCR 2.17302.3470
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.57080.5708
RIB 0.56110.5833

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.08390.0839
BCR 0.08000.0880
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.55801.5580
Garanti Bank 1.53801.5850
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9510
Realul brazilian BRL1.4040
Lira egipteana EGP0.4885
Rupia indiana INR0.0571
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2394
Peso-ul mexican MXN0.2581
Dolar neo-zeelandez NZD2.7417
Dinarul sarbesc RSD0.0370
Hryvna ucraineana UAH0.2694
Gramul de aur XAU139.3683
DST XDR5.1900
Randul sud-african ZAR0.3188
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 23 octombrie22:00
BCR 23 octombrie22:00
Bancpost 23 octombrie22:00
Raiffeisen 23 octombrie22:00
Unicredit 23 octombrie22:00
BRD 23 octombrie22:00
Alpha Bank 23 octombrie22:00
Transilvania 23 octombrie22:00
CEC Bank 23 octombrie22:00
ING 23 octombrie22:00
Volksbank 23 octombrie22:00
RIB 23 octombrie22:00
OTP Bank 23 octombrie22:00
Piraeus Bank 23 octombrie22:00
Libra Bank 23 octombrie22:00
Millenium Bank 23 octombrie22:00
Carpatica 23 octombrie22:00
Nextebank 23 octombrie22:00
Credit Agricole 23 octombrie22:00
ProCredit Bank 23 octombrie22:00
Garanti Bank 23 octombrie22:00
Intesa Sanpaolo 23 octombrie22:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa