Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.43954.4395
BCR 4.36004.5250
Bancpost 4.38804.5080
Raiffeisen 4.37004.5100
Unicredit 4.37004.5100
BRD 4.36704.5170
Alpha Bank 4.37004.5100
Transilvania 4.39004.4900
CEC Bank 4.40004.4800
ING 4.37784.5022
Volksbank 4.39004.5100
Idea Bank 4.41104.4650
OTP Bank 4.37004.5100
Piraeus Bank 4.38004.5000
Libra Bank 4.38504.5050
Millenium Bank 4.37904.5090
Carpatica 4.40804.4520
Nextebank 4.37504.5050
Credit Agricole 4.40004.4900
ProCredit Bank 4.39004.4960
Garanti Bank 4.40274.4827
Intesa Sanpaolo 4.35504.4920
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 4.04094.0409
BCR 3.94904.1490
Bancpost 4.01404.1340
Raiffeisen 3.97004.1050
Unicredit 3.97004.1500
BRD 3.97204.1420
Alpha Bank 3.92394.1717
Transilvania 3.98124.1025
CEC Bank 3.97004.1100
ING 3.96724.1126
Volksbank 3.99074.1404
Idea Bank 4.00104.0830
OTP Bank 3.95804.1420
Piraeus Bank 3.98004.1000
Libra Bank 3.99504.1150
Millenium Bank 3.98204.1320
Carpatica 4.00004.1000
Nextebank 3.92784.1460
Credit Agricole 4.01004.1000
ProCredit Bank 3.98504.1310
Garanti Bank 4.00614.0871
Intesa Sanpaolo 3.96004.1030
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.17976.1797
BCR 6.08106.2810
Bancpost 6.13206.2820
Raiffeisen 6.08006.2900
Unicredit 6.08006.3600
BRD 6.08906.3490
Alpha Bank 5.98276.3707
Transilvania 6.08396.2692
CEC Bank 6.08006.2600
ING 6.06536.2877
Volksbank 6.12476.3388
Idea Bank 6.11006.2470
OTP Bank 6.05806.3020
Piraeus Bank 6.08006.2700
Libra Bank 6.14006.2800
Millenium Bank 6.14406.2940
Carpatica 6.08006.2300
Nextebank 6.06536.2861
Credit Agricole 6.11006.2600
Garanti Bank 6.11646.2400
Intesa Sanpaolo 6.06406.2560

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.29294.2929
BCR 4.21604.4160
Bancpost 4.25504.3750
Raiffeisen 4.20004.3450
Unicredit 4.20004.4000
BRD 4.20104.4070
Alpha Bank 4.15394.4365
Transilvania 4.23734.3882
CEC Bank 4.20004.4000
ING 4.23414.3893
Volksbank 4.23804.3864
Idea Bank 4.25504.3310
OTP Bank 4.25004.3500
Piraeus Bank 4.25004.3700
Libra Bank 4.22004.3650
Millenium Bank 4.22704.3770
Carpatica 4.22004.3500
Nextebank 4.20254.4289
Credit Agricole 4.21004.3900
Garanti Bank 4.27104.3573
Intesa Sanpaolo 4.20404.3530
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01440.0144
BCR 0.01370.0149
Bancpost 0.01380.0150
Raiffeisen 0.01390.0149
Unicredit 0.01380.0149
BRD 0.01340.0150
Transilvania 0.01410.0146
ING 0.01410.0147
Volksbank 0.01400.0148
Idea Bank 0.01410.0145
OTP Bank 0.01390.0149
Piraeus Bank 0.01350.0152
Carpatica 0.01360.0146
Nextebank 0.01360.0151
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59510.5951
BCR 0.57400.6150
Bancpost 0.58070.6107
Raiffeisen 0.58500.6050
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57600.6090
Transilvania 0.58480.6056
ING 0.58450.6059
Volksbank 0.58630.6069
Idea Bank 0.58700.6020
OTP Bank 0.57800.6220
Intesa Sanpaolo 0.58000.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47690.4769
BCR 0.45600.4910
Bancpost 0.46920.4892
Raiffeisen 0.47100.4910
Unicredit 0.45000.5100
BRD 0.46300.4900
Transilvania 0.46700.4836
ING 0.46700.4842
Volksbank 0.47160.4881
Idea Bank 0.47050.4825
OTP Bank 0.44430.4957
Intesa Sanpaolo 0.46700.4880
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.25063.2506
BCR 3.12903.3490
Bancpost 3.20793.3279
Raiffeisen 3.21003.3100
Unicredit 3.14003.3900
BRD 3.19403.3540
Transilvania 3.17873.2919
Volksbank 3.21613.3305
Idea Bank 3.20503.2900
OTP Bank 3.15803.3420
Intesa Sanpaolo 3.17703.3110
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52170.5217
BCR 0.50200.5380
Raiffeisen 0.51100.5310
Unicredit 0.49000.5500
BRD 0.50300.5320
Transilvania 0.51050.5287
ING 0.51120.5300
Volksbank 0.51180.5298
Idea Bank 0.51500.5285
OTP Bank 0.49430.5457
Intesa Sanpaolo 0.51000.5370

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03270.0327
BCR 0.03100.0350
Raiffeisen 0.03220.0332
Unicredit 0.03150.0340
Transilvania 0.03200.0332
ING 0.03200.0332
Volksbank 0.03220.0335
Idea Bank 0.03220.0331
OTP Bank 0.03140.0346
Garanti Bank 0.03240.0330
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.09583.0958
BCR 2.97403.1940
Bancpost 3.04373.1737
Raiffeisen 3.05003.1500
Unicredit 2.99003.2200
Transilvania 3.03673.1448
ING 3.03493.1461
Idea Bank 3.05503.1350
OTP Bank 3.04303.1570
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.07671.0767
BCR 1.03401.1160
Unicredit 1.03001.1200
Transilvania 1.05751.0951
Volksbank 1.05411.1033
OTP Bank 1.01801.1520
Intesa Sanpaolo 1.05701.1120

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16200.1620
BCR 0.15600.1690
Unicredit 0.15000.1800
BRD 0.15400.1690
Transilvania 0.15940.1651
Intesa Sanpaolo 0.15800.1670
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26992.2699
BCR 2.18302.3570
Unicredit 2.19002.3500
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.07700.0770
BCR 0.06200.0920
Unicredit 0.06000.0900

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.52121.5212
Unicredit 1.47001.5800
Garanti Bank 1.50131.5470
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.65190.6519
Unicredit 0.58000.7300
Randul sud-african
BancaCumparareVanzare
BNR 0.33300.3330
Unicredit 0.29000.3800

Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.1001
Realul brazilian BRL1.2788
Lira egipteana EGP0.5296
Rupia indiana INR0.0633
Wonul sud-coreean KRW0.0036
Leul moldovenesc MDL0.2249
Peso-ul mexican MXN0.2634
Dolar neo-zeelandez NZD2.8811
Dinarul sarbesc RSD0.0368
Hryvna ucraineana UAH0.1918
Gramul de aur XAU154.7024
DST XDR5.6260
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 30 mai09:00
BCR 30 mai09:00
Bancpost 30 mai09:00
Raiffeisen 30 mai09:00
Unicredit 30 mai00:00
BRD 30 mai09:00
Alpha Bank 29 mai23:00
Transilvania 29 mai23:00
CEC Bank 30 mai09:00
ING 30 mai09:00
Volksbank 30 mai09:00
Idea Bank 29 mai23:00
OTP Bank 30 mai09:00
Piraeus Bank 29 mai23:00
Libra Bank 30 mai09:00
Millenium Bank 29 mai23:00
Carpatica 30 mai09:00
Nextebank 30 mai09:00
Credit Agricole 29 mai23:00
ProCredit Bank 30 mai09:00
Garanti Bank 30 mai09:00
Intesa Sanpaolo 29 mai23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa

GoldSilver.com - Buy Gold & Silver