Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.40294.4029
BCR 4.32704.4720
Bancpost 4.34604.4660
Raiffeisen 4.34004.4700
Unicredit 4.33004.4700
BRD 4.32504.4750
Alpha Bank 4.33004.4700
Transilvania 4.35004.4500
CEC Bank 4.35004.4300
ING 4.34334.4667
Volksbank 4.34504.4650
RIB 4.37504.4250
OTP Bank 4.33004.4700
Piraeus Bank 4.34004.4500
Libra Bank 4.34504.4650
Millenium Bank 4.33604.4660
Carpatica 4.32004.4400
Nextebank 4.35004.4600
Credit Agricole 4.36004.4500
ProCredit Bank 4.34904.4550
Garanti Bank 4.36104.4410
Intesa Sanpaolo 4.32504.4590
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.42573.4257
BCR 3.34003.5000
Bancpost 3.37703.4970
Raiffeisen 3.36003.4950
Unicredit 3.34003.5000
BRD 3.35103.4920
Alpha Bank 3.32743.5265
Transilvania 3.37303.4758
CEC Bank 3.36003.4800
ING 3.36513.4885
Volksbank 3.36083.4942
RIB 3.39103.4550
OTP Bank 3.34913.5083
Piraeus Bank 3.36003.4700
Libra Bank 3.37003.4900
Millenium Bank 3.35003.5000
Carpatica 3.33003.4800
Nextebank 3.35733.5030
Credit Agricole 3.38003.4700
ProCredit Bank 3.35903.5000
Garanti Bank 3.39063.4598
Intesa Sanpaolo 3.35703.4740
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.59605.5960
BCR 5.51105.6710
Bancpost 5.50605.6560
Raiffeisen 5.51005.7200
Unicredit 5.47005.7200
BRD 5.47405.7100
Alpha Bank 5.42905.7618
Transilvania 5.52425.6924
CEC Bank 5.51005.6700
ING 5.49825.6998
Volksbank 5.51975.7128
RIB 5.55605.6530
OTP Bank 5.50705.7315
Piraeus Bank 5.51005.6700
Libra Bank 5.54505.6850
Millenium Bank 5.53505.6850
Carpatica 5.46005.6600
Nextebank 5.51755.6976
Credit Agricole 5.52005.6700
Garanti Bank 5.55345.6666
Intesa Sanpaolo 5.49605.6720

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.64753.6475
BCR 3.56403.7240
Bancpost 3.59603.7160
Raiffeisen 3.58003.7250
Unicredit 3.56003.7300
BRD 3.56403.7250
Alpha Bank 3.53123.7618
Transilvania 3.58033.7078
CEC Bank 3.55003.7100
ING 3.58433.7157
Volksbank 3.59863.7180
RIB 3.61003.6750
OTP Bank 3.57483.7336
Piraeus Bank 3.57003.7100
Libra Bank 3.57503.7200
Millenium Bank 3.57003.7200
Carpatica 3.55003.7000
Nextebank 3.57593.7271
Credit Agricole 3.56003.7400
Garanti Bank 3.60893.6824
Intesa Sanpaolo 3.57703.7090
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01410.0141
BCR 0.01350.0147
Bancpost 0.01350.0147
Raiffeisen 0.01360.0146
BRD 0.01320.0147
Transilvania 0.01380.0143
ING 0.01380.0144
Volksbank 0.01370.0145
RIB 0.01390.0143
OTP Bank 0.01360.0146
Piraeus Bank 0.01330.0150
Carpatica 0.01360.0146
Nextebank 0.01340.0148
Intesa Sanpaolo 0.01350.0145
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59150.5915
BCR 0.57000.6110
Bancpost 0.57640.6064
Raiffeisen 0.58300.6030
Unicredit 0.56000.6200
BRD 0.57200.6050
Transilvania 0.58070.6014
ING 0.58110.6025
Volksbank 0.58370.5998
RIB 0.58440.5977
OTP Bank 0.57820.6040
Intesa Sanpaolo 0.57700.6050

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47980.4798
BCR 0.46000.4950
Bancpost 0.46940.4894
Raiffeisen 0.47200.4920
Unicredit 0.45000.5100
BRD 0.46300.4900
Transilvania 0.47050.4873
ING 0.47170.4889
Volksbank 0.47310.4862
RIB 0.47340.4846
OTP Bank 0.45850.4994
Intesa Sanpaolo 0.47000.4910
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.11933.1193
BCR 3.01703.2110
Bancpost 3.06773.1877
Raiffeisen 3.06003.1600
Unicredit 3.01003.2400
BRD 3.05603.2110
Transilvania 3.05153.1602
Volksbank 3.06713.1519
RIB 3.06803.1400
OTP Bank 3.01863.1740
Intesa Sanpaolo 3.05903.1900
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.53990.5399
BCR 0.52100.5570
Raiffeisen 0.53100.5510
Unicredit 0.51000.5700
BRD 0.52100.5520
Transilvania 0.53000.5489
ING 0.53070.5501
Volksbank 0.53280.5476
RIB 0.53360.5457
OTP Bank 0.51780.5613
Intesa Sanpaolo 0.52800.5550

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03140.0314
BCR 0.03000.0330
Raiffeisen 0.03100.0320
BRD 0.02940.0328
Transilvania 0.03090.0320
ING 0.03080.0320
Volksbank 0.03090.0322
RIB 0.03110.0319
OTP Bank 0.03110.0325
Garanti Bank 0.03120.0318
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.03983.0398
BCR 2.92603.1460
Bancpost 2.98683.1168
Raiffeisen 3.00003.1000
Unicredit 2.93003.1600
BRD 2.96803.1340
Transilvania 2.99813.1049
ING 2.98413.0935
RIB 3.01603.0870
OTP Bank 2.98733.1203
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.05221.0522
BCR 1.00901.0910
BRD 1.00101.0960
Transilvania 1.03361.0704
Volksbank 1.03001.0787
OTP Bank 0.99461.1105
Intesa Sanpaolo 1.03501.0890

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.15980.1598
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15710.1627
Intesa Sanpaolo 0.15700.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.24742.2474
BCR 2.14702.3210
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.55790.5579
RIB 0.55130.5639

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.08870.0887
BCR 0.08500.0930
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.52631.5263
Garanti Bank 1.50811.5543
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9327
Realul brazilian BRL1.4468
Lira egipteana EGP0.4791
Rupia indiana INR0.0563
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2374
Peso-ul mexican MXN0.2585
Dolar neo-zeelandez NZD2.7800
Dinarul sarbesc RSD0.0372
Hryvna ucraineana UAH0.2299
Gramul de aur XAU133.7350
DST XDR5.1246
Randul sud-african ZAR0.3079
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 23 septembrie09:00
BCR 23 septembrie09:00
Bancpost 23 septembrie09:00
Raiffeisen 23 septembrie09:00
Unicredit 23 septembrie09:00
BRD 23 septembrie09:00
Alpha Bank 22 septembrie23:00
Transilvania 23 septembrie09:00
CEC Bank 23 septembrie09:00
ING 23 septembrie09:00
Volksbank 23 septembrie09:00
RIB 23 septembrie09:00
OTP Bank 23 septembrie09:00
Piraeus Bank 22 septembrie23:00
Libra Bank 23 septembrie09:00
Millenium Bank 23 septembrie09:00
Carpatica 23 septembrie09:00
Nextebank 22 septembrie23:00
Credit Agricole 22 septembrie23:00
ProCredit Bank 23 septembrie09:00
Garanti Bank 23 septembrie09:00
Intesa Sanpaolo 22 septembrie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa