Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.41554.4155
BCR 4.34004.4850
Bancpost 4.36104.4810
Raiffeisen 4.34004.4700
Unicredit 4.33004.4700
BRD 4.36304.5130
Alpha Bank 4.34004.4800
Transilvania 4.35254.4525
CEC Bank 4.36004.4200
ING 4.34334.4667
Volksbank 4.36004.4800
RIB 4.37504.4250
OTP Bank 4.33504.4750
Piraeus Bank 4.34004.4500
Libra Bank 4.35004.4700
Millenium Bank 4.35304.4830
Carpatica 4.32004.4400
Nextebank 4.36004.4500
Credit Agricole 4.37004.4600
ProCredit Bank 4.35304.4590
Garanti Bank 4.36404.4440
Intesa Sanpaolo 4.34004.4770
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.27663.2766
BCR 3.18303.3430
Bancpost 3.23603.3560
Raiffeisen 3.21003.3450
Unicredit 3.19003.3400
BRD 3.22803.3620
Alpha Bank 3.18063.3679
Transilvania 3.21973.3178
CEC Bank 3.22003.3000
ING 3.21123.3290
Volksbank 3.21983.3489
RIB 3.23403.2980
OTP Bank 3.19803.3529
Piraeus Bank 3.21003.3200
Libra Bank 3.21503.3350
Millenium Bank 3.21003.3600
Carpatica 3.17003.3200
Nextebank 3.21193.3288
Credit Agricole 3.24003.3300
ProCredit Bank 3.20303.3370
Garanti Bank 3.23733.3032
Intesa Sanpaolo 3.21903.3350
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.57585.5758
BCR 5.48705.6470
Bancpost 5.49905.6490
Raiffeisen 5.45005.6600
Unicredit 5.43005.6700
BRD 5.50605.7430
Alpha Bank 5.40685.7317
Transilvania 5.47085.6375
CEC Bank 5.49005.6100
ING 5.45225.6520
Volksbank 5.49795.6897
RIB 5.50005.5960
OTP Bank 5.45385.6800
Piraeus Bank 5.46005.6300
Libra Bank 5.49505.6350
Millenium Bank 5.51905.6690
Carpatica 5.40005.6000
Nextebank 5.48915.6227
Credit Agricole 5.52005.6700
Garanti Bank 5.50115.6132
Intesa Sanpaolo 5.49205.6710

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.63433.6343
BCR 3.54603.7060
Bancpost 3.58603.7060
Raiffeisen 3.56003.7050
Unicredit 3.54003.7000
BRD 3.57203.7330
Alpha Bank 3.51723.7435
Transilvania 3.55963.6864
CEC Bank 3.57003.6700
ING 3.55943.6898
Volksbank 3.58963.7084
RIB 3.58703.6520
OTP Bank 3.55573.7163
Piraeus Bank 3.55003.6800
Libra Bank 3.56003.7000
Millenium Bank 3.56303.7130
Carpatica 3.53003.6800
Nextebank 3.56803.6821
Credit Agricole 3.55003.7300
Garanti Bank 3.58853.6616
Intesa Sanpaolo 3.56803.7020
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01430.0143
BCR 0.01370.0149
Bancpost 0.01380.0150
Raiffeisen 0.01380.0148
BRD 0.01350.0150
Transilvania 0.01410.0146
ING 0.01400.0146
Volksbank 0.01400.0148
RIB 0.01410.0145
OTP Bank 0.01380.0148
Piraeus Bank 0.01340.0152
Carpatica 0.01380.0148
Nextebank 0.01370.0150
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59210.5921
BCR 0.57000.6110
Bancpost 0.57720.6072
Raiffeisen 0.58100.6010
Unicredit 0.56000.6200
BRD 0.57600.6090
Transilvania 0.58000.6007
ING 0.58010.6013
Volksbank 0.58470.6008
RIB 0.58340.5967
OTP Bank 0.57770.6038
Intesa Sanpaolo 0.57800.6070

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47870.4787
BCR 0.45900.4940
Bancpost 0.46980.4898
Raiffeisen 0.47100.4910
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.46500.4920
Transilvania 0.47040.4872
ING 0.46920.4864
Volksbank 0.47360.4866
RIB 0.47280.4840
OTP Bank 0.45850.4998
Intesa Sanpaolo 0.47100.4920
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.05543.0554
BCR 2.93403.1280
Bancpost 2.99593.1159
Raiffeisen 2.99003.0900
Unicredit 2.93003.1500
BRD 3.00303.1540
Transilvania 2.98973.0962
Volksbank 3.01723.1002
RIB 3.00603.0760
OTP Bank 2.95683.1117
Intesa Sanpaolo 2.99003.1210
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52790.5279
BCR 0.50900.5450
Raiffeisen 0.51900.5390
Unicredit 0.50000.5600
BRD 0.51500.5450
Transilvania 0.51780.5363
ING 0.51650.5355
Volksbank 0.52280.5372
RIB 0.52100.5328
OTP Bank 0.50560.5489
Intesa Sanpaolo 0.51800.5450

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03230.0323
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03160.0326
BRD 0.03040.0339
Transilvania 0.03160.0327
ING 0.03150.0327
Volksbank 0.03170.0330
RIB 0.03170.0325
OTP Bank 0.03170.0332
Garanti Bank 0.03180.0325
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.09443.0944
BCR 2.96703.1870
Bancpost 3.03613.1661
Raiffeisen 3.03003.1300
Unicredit 2.96003.1900
BRD 3.02403.1920
Transilvania 3.02343.1311
ING 3.02323.1340
RIB 3.03903.1100
OTP Bank 3.01053.1469
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.06711.0671
BCR 1.02201.1040
BRD 1.02201.1180
Transilvania 1.04471.0819
Volksbank 1.04451.0936
OTP Bank 1.00471.1218
Intesa Sanpaolo 1.05001.1050

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16080.1608
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15300.1690
Transilvania 0.15740.1630
Intesa Sanpaolo 0.15800.1660
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.25762.2576
BCR 2.16502.3390
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52890.5289
RIB 0.52090.5333

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.09350.0935
BCR 0.08900.0970
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.56781.5678
Garanti Bank 1.54121.5884
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.8921
Realul brazilian BRL1.4766
Lira egipteana EGP0.4583
Rupia indiana INR0.0545
Wonul sud-coreean KRW0.0032
Leul moldovenesc MDL0.2346
Peso-ul mexican MXN0.2534
Dolar neo-zeelandez NZD2.8138
Dinarul sarbesc RSD0.0378
Hryvna ucraineana UAH0.2805
Gramul de aur XAU136.9472
DST XDR5.0395
Randul sud-african ZAR0.3125
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 25 iulie09:00
BCR 25 iulie09:00
Bancpost 25 iulie09:00
Raiffeisen 25 iulie09:00
Unicredit 25 iulie09:00
BRD 25 iulie09:00
Alpha Bank 24 iulie23:00
Transilvania 25 iulie09:00
CEC Bank 25 iulie09:00
ING 25 iulie09:00
Volksbank 25 iulie09:00
RIB 25 iulie09:00
OTP Bank 25 iulie09:00
Piraeus Bank 24 iulie23:00
Libra Bank 25 iulie09:00
Millenium Bank 24 iulie23:00
Carpatica 25 iulie09:00
Nextebank 25 iulie09:00
Credit Agricole 24 iulie23:00
ProCredit Bank 25 iulie09:00
Garanti Bank 25 iulie09:00
Intesa Sanpaolo 24 iulie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa