Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.44244.4424
BCR 4.36404.5090
Bancpost 4.38404.5040
Raiffeisen 4.35004.4900
Unicredit 4.37004.5100
BRD 4.36304.5130
Alpha Bank 4.37004.5100
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.40004.4800
ING 4.37294.4971
Volksbank 4.38004.5000
RIB 4.39504.4850
OTP Bank 4.37004.5100
Piraeus Bank 4.36004.5000
Libra Bank 4.38504.5050
Millenium Bank 4.37504.5050
Carpatica 4.35004.4700
Nextebank 4.37004.5000
Credit Agricole 4.40004.4900
ProCredit Bank 4.38404.4900
Garanti Bank 4.39534.4753
Intesa Sanpaolo 4.35904.4970
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.91573.9157
BCR 3.83704.0170
Bancpost 3.87103.9910
Raiffeisen 3.82003.9550
Unicredit 3.83004.0000
BRD 3.83203.9960
Alpha Bank 3.80834.0459
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.85003.9900
ING 3.84893.9899
Volksbank 3.85744.0036
RIB 3.84604.0050
OTP Bank 3.85034.0250
Piraeus Bank 3.85003.9900
Libra Bank 3.86003.9800
Millenium Bank 3.84103.9910
Carpatica 3.82003.9700
Nextebank 3.81544.0304
Credit Agricole 3.87003.9600
ProCredit Bank 3.84403.9880
Garanti Bank 3.89093.9696
Intesa Sanpaolo 3.84603.9760
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.90395.9039
BCR 5.80205.9820
Bancpost 5.81505.9650
Raiffeisen 5.75005.9600
Unicredit 5.77006.0400
BRD 5.77806.0260
Alpha Bank 5.73086.0988
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.82005.9800
ING 5.78465.9966
Volksbank 5.79865.9980
RIB 5.78206.0250
OTP Bank 5.79806.0252
Piraeus Bank 5.79006.0000
Libra Bank 5.84005.9800
Millenium Bank 5.83205.9820
Carpatica 5.75005.9500
Nextebank 5.79046.0032
Credit Agricole 5.84005.9900
Garanti Bank 5.84365.9618
Intesa Sanpaolo 5.79605.9820

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.24384.2438
BCR 4.13404.3140
Bancpost 4.20604.3260
Raiffeisen 4.13004.2750
Unicredit 4.16004.3500
BRD 4.15104.3550
Alpha Bank 4.09844.3955
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 4.05004.4500
ING 4.14904.3011
Volksbank 4.16084.3361
RIB 4.11904.3310
OTP Bank 4.15904.3250
Piraeus Bank 4.12004.3100
Libra Bank 0.00000.0000
Millenium Bank 4.18004.3300
Carpatica 4.08004.2800
Nextebank 4.11274.3365
Credit Agricole 4.17004.3500
Garanti Bank 4.22934.3149
Intesa Sanpaolo 4.17404.3730
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01420.0142
BCR 0.01360.0148
Bancpost 0.01370.0149
Raiffeisen 0.01370.0147
BRD 0.01330.0149
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01400.0146
Volksbank 0.01390.0147
RIB 0.01370.0149
OTP Bank 0.01380.0148
Piraeus Bank 0.01330.0152
Carpatica 0.01350.0145
Nextebank 0.01350.0150
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59680.5968
BCR 0.57500.6160
Bancpost 0.58140.6114
Raiffeisen 0.58400.6040
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57700.6100
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58510.6065
Volksbank 0.58840.6045
RIB 0.58440.6085
OTP Bank 0.58400.6089
Intesa Sanpaolo 0.58200.6100

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47380.4738
BCR 0.45600.4910
Bancpost 0.46360.4836
Raiffeisen 0.46300.4830
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.45800.4840
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.46670.4839
Volksbank 0.47030.4832
RIB 0.46560.4852
OTP Bank 0.45700.4970
Intesa Sanpaolo 0.46400.4850
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.09353.0935
BCR 2.97503.1690
Bancpost 3.04113.1611
Raiffeisen 3.03003.1300
Unicredit 2.98003.2200
BRD 3.03003.1830
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.04353.1270
RIB 3.01003.1360
OTP Bank 3.00323.1525
Intesa Sanpaolo 3.02903.1600
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.50200.5020
BCR 0.48600.5220
Raiffeisen 0.49000.5100
Unicredit 0.47000.5300
BRD 0.48400.5120
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.49520.5134
Volksbank 0.49900.5127
RIB 0.49490.5153
OTP Bank 0.48510.5263
Intesa Sanpaolo 0.48900.5160

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03330.0333
BCR 0.03100.0350
Raiffeisen 0.03250.0335
BRD 0.03100.0346
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03270.0339
Volksbank 0.03280.0341
RIB 0.03210.0347
OTP Bank 0.03300.0344
Garanti Bank 0.03310.0338
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.03203.0320
BCR 2.92003.1400
Bancpost 2.98363.1136
Raiffeisen 2.98003.0800
Unicredit 2.93003.1600
BRD 2.96403.1290
Transilvania 2.98923.0957
ING 2.98303.0924
RIB 2.97903.1020
OTP Bank 2.98983.1177
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.05491.0549
BCR 1.01401.0960
BRD 1.00301.0980
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.03721.0859
OTP Bank 1.00451.1190
Intesa Sanpaolo 1.03501.0900

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.15960.1596
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15600.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.27132.2713
BCR 2.18002.3540
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.05550.0555
BCR 0.04100.0710

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.61511.6151
Garanti Bank 1.58751.6359
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.0661
Realul brazilian BRL1.5039
Renminbiul chinezesc CNY0.6265
Lira egipteana EGP0.5159
Rupia indiana INR0.0632
Wonul sud-coreean KRW0.0036
Leul moldovenesc MDL0.2200
Peso-ul mexican MXN0.2638
Dolar neo-zeelandez NZD2.8390
Dinarul sarbesc RSD0.0360
Hryvna ucraineana UAH0.2511
Gramul de aur XAU159.2492
DST XDR5.5220
Randul sud-african ZAR0.3368
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 02 februarie00:00
BCR 02 februarie00:00
Bancpost 02 februarie00:00
Raiffeisen 02 februarie00:00
Unicredit 02 februarie00:00
BRD 02 februarie00:00
Alpha Bank 30 ianuarie23:00
Transilvania 30 ianuarie23:00
CEC Bank 02 februarie00:00
ING 02 februarie00:00
Volksbank 31 ianuarie23:00
RIB 30 ianuarie23:00
OTP Bank 02 februarie00:00
Piraeus Bank 30 ianuarie23:00
Libra Bank 02 februarie00:00
Millenium Bank 30 ianuarie23:00
Carpatica 02 februarie00:00
Nextebank 31 ianuarie23:00
Credit Agricole 30 ianuarie23:00
ProCredit Bank 02 februarie00:00
Garanti Bank 02 februarie00:00
Intesa Sanpaolo 30 ianuarie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa