Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.43304.4330
BCR 4.36004.5050
Bancpost 4.36904.4890
Raiffeisen 4.36004.4900
Unicredit 4.37004.5100
BRD 4.35004.5000
Alpha Bank 4.37004.5100
Transilvania 4.38504.4850
CEC Bank 4.38004.4600
ING 4.36804.4920
Volksbank 4.36504.4850
RIB 4.38654.4765
OTP Bank 4.36504.5050
Piraeus Bank 4.36004.5000
Libra Bank 4.37004.4900
Millenium Bank 4.36204.4920
Carpatica 4.34004.4600
Nextebank 4.36504.4950
Credit Agricole 4.38004.4700
ProCredit Bank 4.37804.4840
Garanti Bank 4.39354.4735
Intesa Sanpaolo 4.35004.4870
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.30983.3098
BCR 3.22903.3890
Bancpost 3.26103.3810
Raiffeisen 3.24003.3750
Unicredit 3.24003.3900
BRD 3.23803.3720
Alpha Bank 3.22083.4098
Transilvania 3.25603.3552
CEC Bank 3.24003.3600
ING 3.24043.3592
Volksbank 3.24093.3706
RIB 3.24203.3590
OTP Bank 3.23973.3950
Piraeus Bank 3.23003.3700
Libra Bank 3.25003.3700
Millenium Bank 3.23203.3820
Carpatica 3.21003.3600
Nextebank 3.20083.3976
Credit Agricole 3.26003.3500
ProCredit Bank 3.23803.3730
Garanti Bank 3.26723.3333
Intesa Sanpaolo 3.24403.3600
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.57055.5705
BCR 5.48905.6490
Bancpost 5.48805.6380
Raiffeisen 5.47005.6800
Unicredit 5.47005.7200
BRD 5.46005.6940
Alpha Bank 5.41585.7416
Transilvania 5.48155.6484
CEC Bank 5.48005.6400
ING 5.45695.6569
Volksbank 5.48325.6746
RIB 5.45805.6600
OTP Bank 5.47535.6999
Piraeus Bank 5.45005.6500
Libra Bank 5.51505.6550
Millenium Bank 5.50705.6570
Carpatica 5.41005.6100
Nextebank 5.45475.6578
Credit Agricole 5.51005.6600
Garanti Bank 5.50365.6150
Intesa Sanpaolo 5.48605.6650

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.64543.6454
BCR 3.56303.7230
Bancpost 3.58603.7060
Raiffeisen 3.57003.7150
Unicredit 3.57003.7300
BRD 3.55603.7170
Alpha Bank 3.53783.7651
Transilvania 3.58313.7107
CEC Bank 3.55003.7100
ING 3.57723.7084
Volksbank 3.58733.7060
RIB 3.57803.7060
OTP Bank 3.57653.7365
Piraeus Bank 3.56003.7200
Libra Bank 3.57003.7100
Millenium Bank 3.56303.7130
Carpatica 3.55003.7000
Nextebank 3.53933.7462
Credit Agricole 3.55003.7300
Garanti Bank 3.61043.6835
Intesa Sanpaolo 3.56903.7030
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01410.0141
BCR 0.01350.0147
Bancpost 0.01350.0147
Raiffeisen 0.01360.0146
BRD 0.01320.0147
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01380.0144
Volksbank 0.01370.0145
RIB 0.01360.0146
OTP Bank 0.01360.0146
Piraeus Bank 0.01320.0150
Carpatica 0.01360.0146
Nextebank 0.01340.0148
Intesa Sanpaolo 0.01350.0145
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59460.5946
BCR 0.57300.6140
Bancpost 0.57840.6084
Raiffeisen 0.58400.6040
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57400.6070
Transilvania 0.58440.6052
ING 0.58350.6049
Volksbank 0.58540.6015
RIB 0.58390.6049
OTP Bank 0.58180.6079
Intesa Sanpaolo 0.57900.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48150.4815
BCR 0.46200.4970
Bancpost 0.46910.4891
Raiffeisen 0.47100.4910
Unicredit 0.46000.5100
BRD 0.46300.4900
Transilvania 0.47280.4897
ING 0.47200.4894
Volksbank 0.47270.4857
RIB 0.47200.4895
OTP Bank 0.46120.5023
Intesa Sanpaolo 0.47000.4910
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.02533.0253
BCR 2.91003.1040
Bancpost 2.96603.0860
Raiffeisen 2.98003.0800
Unicredit 2.92003.1500
BRD 2.95903.1080
Transilvania 2.97693.0829
Volksbank 2.98603.0681
RIB 2.97303.0820
OTP Bank 2.94353.0964
Intesa Sanpaolo 2.96103.0900
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52570.5257
BCR 0.50700.5430
Raiffeisen 0.51800.5380
Unicredit 0.50000.5600
BRD 0.50900.5380
Transilvania 0.51700.5354
ING 0.51640.5354
Volksbank 0.51870.5330
RIB 0.51690.5355
OTP Bank 0.50490.5480
Intesa Sanpaolo 0.51500.5420

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03220.0322
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03160.0326
BRD 0.03000.0335
Transilvania 0.03160.0327
ING 0.03150.0327
Volksbank 0.03150.0327
RIB 0.03100.0333
OTP Bank 0.03180.0332
Garanti Bank 0.03190.0325
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.07123.0712
BCR 2.95003.1700
Bancpost 3.00663.1366
Raiffeisen 3.02003.1200
Unicredit 2.97003.2000
BRD 2.98803.1540
Transilvania 3.02283.1305
ING 3.01793.1285
RIB 3.01203.1380
OTP Bank 3.00793.1428
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.05781.0578
BCR 1.01501.0970
BRD 1.00901.1040
Transilvania 1.04171.0788
Volksbank 1.03491.0836
OTP Bank 1.00111.1175
Intesa Sanpaolo 1.04201.0970

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16020.1602
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15760.1632
Intesa Sanpaolo 0.15700.1650
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26662.2666
BCR 2.17802.3520
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.53560.5356
RIB 0.52380.5444

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.09260.0926
BCR 0.08900.0970
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.53921.5392
Garanti Bank 1.52791.5745
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9011
Realul brazilian BRL1.4642
Lira egipteana EGP0.4629
Rupia indiana INR0.0542
Wonul sud-coreean KRW0.0032
Leul moldovenesc MDL0.2377
Peso-ul mexican MXN0.2499
Dolar neo-zeelandez NZD2.8044
Dinarul sarbesc RSD0.0379
Hryvna ucraineana UAH0.2778
Gramul de aur XAU136.7028
DST XDR5.0671
Randul sud-african ZAR0.3082
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 02 august05:00
BCR 02 august05:00
Bancpost 02 august05:00
Raiffeisen 02 august05:00
Unicredit 02 august05:00
BRD 02 august05:00
Alpha Bank 01 august23:00
Transilvania 01 august23:00
CEC Bank 02 august05:00
ING 02 august05:00
Volksbank 01 august23:00
RIB 01 august23:00
OTP Bank 02 august05:00
Piraeus Bank 01 august23:00
Libra Bank 02 august05:00
Millenium Bank 01 august23:00
Carpatica 02 august05:00
Nextebank 02 august05:00
Credit Agricole 01 august23:00
ProCredit Bank 02 august05:00
Garanti Bank 02 august05:00
Intesa Sanpaolo 01 august23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa