Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.41704.4170
BCR 4.34404.4890
Bancpost 4.36204.4820
Raiffeisen 4.35004.4800
Unicredit 4.35004.4900
BRD 4.34304.4930
Alpha Bank 4.34504.4850
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.36004.4400
ING 4.35324.4768
Volksbank 4.36004.4800
RIB 4.37204.4620
OTP Bank 4.34004.4800
Piraeus Bank 4.36004.4700
Libra Bank 4.36004.4800
Millenium Bank 4.35404.4840
Carpatica 4.33004.4500
Nextebank 4.36004.4700
Credit Agricole 4.37004.4600
ProCredit Bank 4.36404.4700
Garanti Bank 4.37604.4560
Intesa Sanpaolo 4.34304.4800
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.45703.4570
BCR 3.38603.5460
Bancpost 3.40103.5210
Raiffeisen 3.37003.5050
Unicredit 3.37003.5200
BRD 3.37603.5170
Alpha Bank 3.36133.5624
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.40003.5200
ING 3.40593.5307
Volksbank 3.38103.5146
RIB 3.40903.5330
OTP Bank 3.36563.5251
Piraeus Bank 3.42003.5300
Libra Bank 3.40503.5250
Millenium Bank 3.37103.5210
Carpatica 3.37003.5200
Nextebank 3.39543.5418
Credit Agricole 3.40003.4900
ProCredit Bank 3.40303.5400
Garanti Bank 3.43383.5036
Intesa Sanpaolo 3.38403.5030
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.58415.5841
BCR 5.51305.6730
Bancpost 5.48705.6370
Raiffeisen 5.45005.6600
Unicredit 5.45005.7000
BRD 5.45805.6930
Alpha Bank 5.42735.7604
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.51005.6700
ING 5.50095.7025
Volksbank 5.48175.6732
RIB 5.50005.7030
OTP Bank 5.46495.6867
Piraeus Bank 5.52005.6900
Libra Bank 5.52505.6650
Millenium Bank 5.50105.6510
Carpatica 5.46005.6600
Nextebank 5.51055.6901
Credit Agricole 5.50005.6500
Garanti Bank 5.54215.6547
Intesa Sanpaolo 5.45005.6280

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.65963.6596
BCR 3.57903.7390
Bancpost 3.61003.7300
Raiffeisen 3.58003.7250
Unicredit 3.58003.7400
BRD 3.58003.7420
Alpha Bank 3.54373.7752
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 3.57003.7300
ING 3.59343.7252
Volksbank 3.61283.7323
RIB 3.59403.7230
OTP Bank 3.58493.7437
Piraeus Bank 3.58003.7200
Libra Bank 3.59003.7300
Millenium Bank 3.58603.7360
Carpatica 3.57003.7200
Nextebank 3.58383.7349
Credit Agricole 3.57003.7500
Garanti Bank 3.62403.6976
Intesa Sanpaolo 3.59103.7250
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01440.0144
BCR 0.01380.0150
Bancpost 0.01380.0150
Raiffeisen 0.01390.0149
BRD 0.01340.0150
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01410.0147
Volksbank 0.01400.0148
RIB 0.01390.0149
OTP Bank 0.01390.0149
Piraeus Bank 0.01360.0153
Carpatica 0.01390.0149
Nextebank 0.01370.0151
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59310.5931
BCR 0.57200.6130
Bancpost 0.57820.6082
Raiffeisen 0.58400.6040
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57400.6070
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58210.6035
Volksbank 0.58550.6016
RIB 0.58260.6037
OTP Bank 0.57930.6051
Intesa Sanpaolo 0.57900.6080

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48000.4800
BCR 0.46100.4960
Bancpost 0.47060.4906
Raiffeisen 0.47300.4930
Unicredit 0.45000.5100
BRD 0.46500.4920
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.47120.4884
Volksbank 0.47440.4874
RIB 0.47110.4886
OTP Bank 0.45930.5002
Intesa Sanpaolo 0.47300.4940
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.07173.0717
BCR 2.97903.1730
Bancpost 2.99783.1178
Raiffeisen 3.00003.1000
Unicredit 2.95003.1700
BRD 2.98903.1400
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.01813.1012
RIB 3.03303.1450
OTP Bank 2.96613.1187
Intesa Sanpaolo 3.00003.1310
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.52670.5267
BCR 0.50900.5450
Raiffeisen 0.51800.5380
Unicredit 0.50000.5600
BRD 0.50900.5380
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.51850.5375
Volksbank 0.51950.5338
RIB 0.51910.5379
OTP Bank 0.50390.5467
Intesa Sanpaolo 0.51600.5430

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03240.0324
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03180.0328
BRD 0.03030.0338
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03190.0331
Volksbank 0.03180.0331
RIB 0.03140.0337
OTP Bank 0.03190.0333
Garanti Bank 0.03220.0328
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.04453.0445
BCR 2.93003.1500
Bancpost 2.97133.1013
Raiffeisen 2.98003.0800
Unicredit 2.92003.1500
BRD 2.95303.1180
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.00223.1122
RIB 2.99503.1200
OTP Bank 2.96413.0957
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04611.0461
BCR 1.00401.0860
BRD 0.99601.0900
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.02181.0702
OTP Bank 0.98551.1008
Intesa Sanpaolo 1.02801.0820

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16010.1601
BCR 0.15400.1670
BRD 0.15200.1670
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15800.1660
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.25842.2584
BCR 2.17002.3440
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.56480.5648
RIB 0.55610.5781

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.08430.0843
BCR 0.08000.0880
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.54271.5427
Garanti Bank 1.52731.5740
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9412
Realul brazilian BRL1.4023
Lira egipteana EGP0.4835
Rupia indiana INR0.0564
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2375
Peso-ul mexican MXN0.2557
Dolar neo-zeelandez NZD2.7605
Dinarul sarbesc RSD0.0369
Hryvna ucraineana UAH0.2657
Gramul de aur XAU139.0059
DST XDR5.1617
Randul sud-african ZAR0.3150
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 22 octombrie00:00
BCR 22 octombrie00:00
Bancpost 22 octombrie00:00
Raiffeisen 22 octombrie00:00
Unicredit 22 octombrie00:00
BRD 22 octombrie00:00
Alpha Bank 21 octombrie23:00
Transilvania 20 octombrie23:00
CEC Bank 22 octombrie00:00
ING 22 octombrie00:00
Volksbank 21 octombrie23:00
RIB 21 octombrie23:00
OTP Bank 22 octombrie00:00
Piraeus Bank 21 octombrie23:00
Libra Bank 22 octombrie00:00
Millenium Bank 21 octombrie23:00
Carpatica 21 octombrie23:00
Nextebank 21 octombrie23:00
Credit Agricole 21 octombrie23:00
ProCredit Bank 22 octombrie00:00
Garanti Bank 22 octombrie00:00
Intesa Sanpaolo 17 octombrie14:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa

GoldSilver.com - Buy Gold & Silver