Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.40544.4054
BCR 4.33304.4780
Bancpost 4.34004.4600
Raiffeisen 4.33004.4600
Unicredit 4.33004.4700
BRD 4.32004.4700
Alpha Bank 4.37504.4150
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.37004.4300
ING 4.33844.4616
Volksbank 4.34004.4600
RIB 4.38104.4290
OTP Bank 4.33504.4750
Piraeus Bank 4.34004.4500
Libra Bank 4.35004.4700
Millenium Bank 4.33004.4600
Carpatica 4.35004.4300
Nextebank 4.36004.4500
Credit Agricole 4.35004.4400
ProCredit Bank 4.35204.4570
Garanti Bank 4.36574.4457
Intesa Sanpaolo 4.31704.4510
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.35943.3594
BCR 3.27903.4390
Bancpost 3.30503.4250
Raiffeisen 3.29003.4250
Unicredit 3.28003.4300
BRD 3.28003.4180
Alpha Bank 3.32033.3765
Transilvania 3.30853.4093
CEC Bank 3.32003.4000
ING 3.29353.4143
Volksbank 3.28783.4193
RIB 3.33103.3900
OTP Bank 3.27263.4294
Piraeus Bank 3.29003.4000
Libra Bank 3.30003.4200
Millenium Bank 3.27403.4240
Carpatica 3.30003.4000
Nextebank 3.30013.4187
Credit Agricole 3.30003.3900
ProCredit Bank 3.29303.4290
Garanti Bank 3.32493.3927
Intesa Sanpaolo 3.28403.3990
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 5.55295.5529
BCR 5.47205.6320
Bancpost 5.46505.6150
Raiffeisen 5.45005.6600
Unicredit 5.44005.6800
BRD 5.43605.6710
Alpha Bank 5.50265.6039
Transilvania 5.46645.6329
CEC Bank 5.48005.6000
ING 5.44805.6478
Volksbank 5.46575.6575
RIB 5.50205.5960
OTP Bank 5.44665.6701
Piraeus Bank 5.47005.6300
Libra Bank 5.48505.6250
Millenium Bank 5.47905.6290
Carpatica 5.46005.6100
Nextebank 5.48675.6202
Credit Agricole 5.48005.6300
Garanti Bank 5.49915.6111
Intesa Sanpaolo 5.45505.6300

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.64793.6479
BCR 3.56603.7260
Bancpost 3.58903.7090
Raiffeisen 3.57003.7150
Unicredit 3.56003.7300
BRD 3.55803.7200
Alpha Bank 3.59913.6796
Transilvania 3.58363.7113
CEC Bank 3.58003.6800
ING 3.57753.7087
Volksbank 3.59313.7125
RIB 3.61603.6790
OTP Bank 3.58273.7430
Piraeus Bank 3.56003.7000
Libra Bank 3.58003.7200
Millenium Bank 3.56503.7150
Carpatica 3.59003.6900
Nextebank 3.59023.7047
Credit Agricole 3.55003.7300
Garanti Bank 3.61343.6869
Intesa Sanpaolo 3.56903.7010
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01400.0140
BCR 0.01340.0146
Bancpost 0.01340.0146
Raiffeisen 0.01350.0145
BRD 0.01300.0146
Transilvania 0.01370.0142
ING 0.01370.0143
Volksbank 0.01360.0144
RIB 0.01380.0141
OTP Bank 0.01340.0144
Piraeus Bank 0.01310.0148
Carpatica 0.01350.0145
Nextebank 0.01330.0146
Intesa Sanpaolo 0.01350.0145
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59150.5915
BCR 0.57000.6110
Bancpost 0.57500.6050
Raiffeisen 0.58100.6010
Unicredit 0.56000.6200
BRD 0.57100.6040
Transilvania 0.58110.6018
ING 0.58010.6013
Volksbank 0.58260.5987
RIB 0.58490.5979
OTP Bank 0.57820.6041
Intesa Sanpaolo 0.57600.6040

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47900.4790
BCR 0.46000.4950
Bancpost 0.46800.4880
Raiffeisen 0.47000.4900
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.46200.4890
Transilvania 0.47060.4873
ING 0.46990.4871
Volksbank 0.47200.4851
RIB 0.47330.4843
OTP Bank 0.45910.5001
Intesa Sanpaolo 0.46900.4890
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.07803.0780
BCR 2.96903.1630
Bancpost 3.01293.1329
Raiffeisen 3.02003.1200
Unicredit 2.96003.1900
BRD 3.00403.1570
Transilvania 3.02323.1309
Volksbank 3.03473.1186
RIB 3.04203.1110
OTP Bank 2.99373.1489
Intesa Sanpaolo 3.00503.1340
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.54230.5423
BCR 0.52400.5600
Raiffeisen 0.53200.5520
Unicredit 0.51000.5700
BRD 0.52300.5530
Transilvania 0.53270.5516
ING 0.53190.5513
Volksbank 0.53420.5489
RIB 0.53630.5483
OTP Bank 0.51880.5626
Intesa Sanpaolo 0.52900.5560

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03200.0320
BCR 0.03100.0340
Raiffeisen 0.03140.0324
BRD 0.02980.0333
Transilvania 0.03140.0326
ING 0.03140.0326
Volksbank 0.03140.0326
RIB 0.03160.0324
OTP Bank 0.03180.0332
Garanti Bank 0.03170.0323
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.12113.1211
BCR 2.99903.2190
Bancpost 3.04833.1783
Raiffeisen 3.06003.1600
Unicredit 3.00003.2300
BRD 3.02703.1970
Transilvania 3.06593.1751
ING 3.05953.1717
RIB 3.08303.1540
OTP Bank 3.06033.1977
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.04551.0455
BCR 1.00301.0850
BRD 0.99501.0890
Transilvania 1.02681.0634
Volksbank 1.02231.0708
OTP Bank 0.98271.0984
Intesa Sanpaolo 1.02701.0810

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.15840.1584
BCR 0.15200.1650
BRD 0.15000.1660
Transilvania 0.15560.1611
Intesa Sanpaolo 0.15500.1640
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.25242.2524
BCR 2.16402.3380
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.54640.5464
RIB 0.54070.5525

Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.08980.0898
BCR 0.08600.0940
Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.54861.5486
Garanti Bank 1.52501.5717
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED0.9146
Realul brazilian BRL1.4956
Lira egipteana EGP0.4698
Rupia indiana INR0.0554
Wonul sud-coreean KRW0.0033
Leul moldovenesc MDL0.2391
Peso-ul mexican MXN0.2561
Dolar neo-zeelandez NZD2.7983
Dinarul sarbesc RSD0.0373
Hryvna ucraineana UAH0.2635
Gramul de aur XAU138.0131
DST XDR5.0846
Randul sud-african ZAR0.3131
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 02 septembrie14:00
BCR 02 septembrie14:00
Bancpost 02 septembrie14:00
Raiffeisen 02 septembrie14:00
Unicredit 02 septembrie14:00
BRD 02 septembrie14:00
Alpha Bank 02 septembrie14:00
Transilvania 02 septembrie14:00
CEC Bank 02 septembrie14:00
ING 02 septembrie14:00
Volksbank 02 septembrie14:00
RIB 02 septembrie14:00
OTP Bank 02 septembrie14:00
Piraeus Bank 02 septembrie14:00
Libra Bank 02 septembrie14:00
Millenium Bank 02 septembrie14:00
Carpatica 02 septembrie14:00
Nextebank 02 septembrie14:00
Credit Agricole 02 septembrie14:00
ProCredit Bank 02 septembrie14:00
Garanti Bank 02 septembrie14:00
Intesa Sanpaolo 02 septembrie14:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa