Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.46854.4685
BCR 4.40304.5480
Bancpost 4.41904.5390
Raiffeisen 4.41004.5500
Unicredit 4.40004.5400
BRD 4.40004.5500
Alpha Bank 4.41504.5350
Transilvania 4.41754.5175
CEC Bank 4.43004.4900
ING 4.41244.5377
Volksbank 4.41504.5350
Idea Bank 4.38674.5540
OTP Bank 4.40004.5400
Piraeus Bank 4.41004.5200
Libra Bank 4.42004.5400
Millenium Bank 4.41004.5400
Carpatica 4.41404.4840
Nextebank 4.42004.5100
Credit Agricole 4.43004.5200
ProCredit Bank 4.41904.5250
Garanti Bank 4.43554.5155
Intesa Sanpaolo 4.38704.5370
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 4.01574.0157
BCR 3.93804.1180
Bancpost 3.97204.0920
Raiffeisen 3.94004.0750
Unicredit 3.92004.0900
BRD 3.93404.1010
Alpha Bank 3.97504.0692
Transilvania 3.95484.0752
CEC Bank 3.93004.0700
ING 3.95634.1013
Volksbank 3.94454.0923
Idea Bank 3.93034.1128
OTP Bank 3.91804.1020
Piraeus Bank 3.95004.0600
Libra Bank 3.96504.0850
Millenium Bank 3.94504.0950
Carpatica 3.96004.0600
Nextebank 3.94754.0784
Credit Agricole 3.97004.0600
ProCredit Bank 3.94504.0900
Garanti Bank 3.99124.0714
Intesa Sanpaolo 3.94204.0820
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.28666.2866
BCR 6.21706.3970
Bancpost 6.21706.3670
Raiffeisen 6.18006.3900
Unicredit 6.14006.4200
BRD 6.17406.4360
Alpha Bank 6.23566.3925
Transilvania 6.19356.3821
CEC Bank 6.17006.3500
ING 6.19466.4216
Volksbank 6.20176.4169
OTP Bank 6.16806.4120
Piraeus Bank 6.18006.3600
Libra Bank 6.24506.3850
Millenium Bank 6.23706.3870
Carpatica 6.18006.3300
Nextebank 6.21146.3581
Credit Agricole 6.23006.3800
Garanti Bank 6.24806.3734
Intesa Sanpaolo 6.18506.3760

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.27984.2798
BCR 4.18604.3660
Bancpost 4.24104.3610
Raiffeisen 4.19004.3350
Unicredit 4.18004.3700
BRD 4.18904.3940
Alpha Bank 4.23564.3558
Transilvania 4.20394.3537
CEC Bank 4.18004.3600
ING 4.20004.3540
Volksbank 4.21954.3667
OTP Bank 4.23004.3300
Piraeus Bank 4.21004.3300
Libra Bank 4.22504.3700
Millenium Bank 4.22004.3700
Carpatica 4.19004.3200
Nextebank 4.21294.3391
Credit Agricole 4.20004.3800
Garanti Bank 4.23944.3245
Intesa Sanpaolo 4.20404.3500
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01420.0142
BCR 0.01360.0148
Bancpost 0.01360.0148
Raiffeisen 0.01370.0147
Unicredit 0.01370.0148
BRD 0.01330.0148
Transilvania 0.01400.0145
ING 0.01390.0145
Volksbank 0.01380.0146
OTP Bank 0.01370.0147
Piraeus Bank 0.01340.0151
Carpatica 0.01350.0145
Nextebank 0.01360.0149
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59890.5989
BCR 0.57900.6200
Bancpost 0.58480.6148
Raiffeisen 0.59100.6110
Unicredit 0.57000.6300
BRD 0.58000.6140
Transilvania 0.58830.6093
ING 0.58900.6106
Volksbank 0.58960.6101
OTP Bank 0.57800.6220
Intesa Sanpaolo 0.58400.6480

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.48370.4837
BCR 0.46500.5000
Bancpost 0.47400.4940
Raiffeisen 0.47700.4970
Unicredit 0.46000.5100
BRD 0.46800.4950
Transilvania 0.47550.4924
ING 0.47530.4927
Volksbank 0.47610.4927
OTP Bank 0.45430.5057
Intesa Sanpaolo 0.47400.5350
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.21053.2105
BCR 3.10803.3280
Bancpost 3.15303.2730
Raiffeisen 3.16003.2600
Unicredit 3.09003.3300
BRD 3.14203.2990
Transilvania 3.15453.2669
Volksbank 3.15713.2693
OTP Bank 3.11803.3020
Intesa Sanpaolo 3.13603.2680
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.51090.5109
BCR 0.49300.5290
Raiffeisen 0.50300.5230
Unicredit 0.48000.5400
BRD 0.49500.5230
Transilvania 0.50180.5197
ING 0.50190.5203
Volksbank 0.50240.5201
OTP Bank 0.48430.5357
Intesa Sanpaolo 0.49900.5610

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03270.0327
BCR 0.03100.0350
Raiffeisen 0.03220.0332
Unicredit 0.03140.0338
Transilvania 0.03210.0332
ING 0.03220.0334
Volksbank 0.03210.0334
OTP Bank 0.03140.0346
Garanti Bank 0.03250.0331
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.09583.0958
BCR 2.98203.2020
Bancpost 3.03373.1637
Raiffeisen 3.05003.1500
Unicredit 2.98003.2100
Transilvania 3.04253.1509
ING 3.04613.1577
OTP Bank 3.04303.1570
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.06741.0674
BCR 1.02601.1080
Unicredit 1.03001.1100
Transilvania 1.04831.0857
Volksbank 1.04351.0922
OTP Bank 1.00801.1420
Intesa Sanpaolo 1.04701.1220

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16410.1641
BCR 0.15800.1710
Unicredit 0.15000.1800
BRD 0.15600.1710
Transilvania 0.16100.1668
Intesa Sanpaolo 0.16000.1740
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.28472.2847
BCR 2.20002.3740
Unicredit 2.20002.3700
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.07260.0726
BCR 0.05800.0880
Unicredit 0.06000.0900

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.49861.4986
Unicredit 1.44001.5500
Garanti Bank 1.48331.5283
Renminbiul chinezesc
BancaCumparareVanzare
BNR 0.64750.6475
Unicredit 0.58000.7200
Randul sud-african
BancaCumparareVanzare
BNR 0.32960.3296
Unicredit 0.29000.3700

Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.0933
Realul brazilian BRL1.2934
Lira egipteana EGP0.5263
Rupia indiana INR0.0632
Wonul sud-coreean KRW0.0036
Leul moldovenesc MDL0.2120
Peso-ul mexican MXN0.2551
Dolar neo-zeelandez NZD2.7215
Dinarul sarbesc RSD0.0371
Hryvna ucraineana UAH0.1911
Gramul de aur XAU151.3173
DST XDR5.6340
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 01 iulie15:00
BCR 01 iulie15:00
Bancpost 01 iulie15:00
Raiffeisen 01 iulie15:00
Unicredit 01 iulie15:00
BRD 01 iulie15:00
Alpha Bank 01 iulie15:00
Transilvania 01 iulie15:00
CEC Bank 01 iulie15:00
ING 01 iulie15:00
Volksbank 01 iulie15:00
Idea Bank 01 iulie15:00
OTP Bank 01 iulie15:00
Piraeus Bank 01 iulie15:00
Libra Bank 01 iulie15:00
Millenium Bank 01 iulie15:00
Carpatica 01 iulie15:00
Nextebank 01 iulie15:00
Credit Agricole 01 iulie15:00
ProCredit Bank 01 iulie15:00
Garanti Bank 01 iulie15:00
Intesa Sanpaolo 01 iulie15:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa