Cursul valutar BNR si al bancilor romanesti

Euro
BancaCumparareVanzare
BNR 4.43814.4381
BCR 4.36404.5090
Bancpost 4.37304.4930
Raiffeisen 4.36004.5000
Unicredit 4.37004.5100
BRD 4.35604.5060
Alpha Bank 4.37004.5100
Transilvania 4.35504.4550
CEC Bank 4.39004.4700
ING 4.37784.5022
Volksbank 4.37004.4900
RIB 4.39504.4850
OTP Bank 4.36504.5050
Piraeus Bank 4.36004.5000
Libra Bank 4.37004.4900
Millenium Bank 4.36504.4950
Carpatica 4.34004.4600
Nextebank 4.37504.5050
Credit Agricole 4.38504.4750
ProCredit Bank 4.38604.4920
Garanti Bank 4.39834.4783
Intesa Sanpaolo 4.34504.4820
Dolarul american
BancaCumparareVanzare
BNR 3.95153.9515
BCR 3.88204.0620
Bancpost 3.90304.0230
Raiffeisen 3.87004.0050
Unicredit 3.87004.0400
BRD 3.86704.0320
Alpha Bank 3.83084.0703
Transilvania 3.41273.5167
CEC Bank 3.88004.0200
ING 3.89634.0391
Volksbank 3.87654.0235
RIB 3.88804.0490
OTP Bank 3.87384.0495
Piraeus Bank 3.89004.0400
Libra Bank 3.89504.0150
Millenium Bank 3.87504.0250
Carpatica 3.86004.0100
Nextebank 3.85994.0761
Credit Agricole 3.91004.0000
ProCredit Bank 3.88504.0290
Garanti Bank 3.91783.9971
Intesa Sanpaolo 3.86904.0000
Lira sterlina
BancaCumparareVanzare
BNR 6.08756.0875
BCR 6.02006.2000
Bancpost 6.00906.1590
Raiffeisen 5.97006.1800
Unicredit 5.95006.2200
BRD 5.97306.2290
Alpha Bank 5.91136.2907
Transilvania 5.55355.7226
CEC Bank 5.99006.1500
ING 6.00736.2275
Volksbank 5.99926.2046
RIB 5.99206.2440
OTP Bank 5.99626.2317
Piraeus Bank 6.00006.2200
Libra Bank 6.03006.1700
Millenium Bank 6.02706.1770
Carpatica 5.95006.1500
Nextebank 6.00746.2265
Credit Agricole 6.03006.1800
Garanti Bank 6.04966.1720
Intesa Sanpaolo 5.98406.1750

Francul elvetian
BancaCumparareVanzare
BNR 4.16644.1664
BCR 4.08804.2680
Bancpost 4.11004.2300
Raiffeisen 4.04504.1900
Unicredit 4.08004.2700
BRD 4.06004.2600
Alpha Bank 4.03044.3230
Transilvania 3.58633.7140
CEC Bank 4.00004.3000
ING 4.10594.2565
Volksbank 4.10434.2171
RIB 4.08504.2740
OTP Bank 4.08704.2510
Piraeus Bank 4.11004.2400
Libra Bank 4.08504.2300
Millenium Bank 4.08504.2350
Carpatica 4.03004.2300
Nextebank 4.07004.2924
Credit Agricole 4.07004.2500
Garanti Bank 4.13074.2143
Intesa Sanpaolo 4.07404.2700
Forintul maghiar
BancaCumparareVanzare
BNR 0.01460.0146
BCR 0.01400.0152
Bancpost 0.01400.0152
Raiffeisen 0.01410.0151
BRD 0.01360.0152
Transilvania 0.01390.0144
ING 0.01430.0149
Volksbank 0.01420.0150
RIB 0.01400.0152
OTP Bank 0.01410.0151
Piraeus Bank 0.01370.0155
Carpatica 0.01400.0150
Nextebank 0.01390.0153
Intesa Sanpaolo 0.01350.0155
Coroana daneza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.59470.5947
BCR 0.57300.6140
Bancpost 0.57840.6084
Raiffeisen 0.58400.6040
Unicredit 0.56000.6300
BRD 0.57400.6070
Transilvania 0.58150.6022
ING 0.58410.6055
Volksbank 0.58540.6016
RIB 0.58280.6069
OTP Bank 0.58180.6066
Intesa Sanpaolo 0.57800.6070

Coroana suedeza
BancaCumparareVanzare
BNR 0.47400.4740
BCR 0.45500.4900
Bancpost 0.46050.4805
Raiffeisen 0.46300.4830
Unicredit 0.45000.5000
BRD 0.45500.4810
Transilvania 0.46990.4866
ING 0.46610.4831
Volksbank 0.46420.4770
RIB 0.46470.4844
OTP Bank 0.45430.4942
Intesa Sanpaolo 0.46100.4820
Dolarul canadian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.16553.1655
BCR 3.07503.2690
Bancpost 3.10223.2222
Raiffeisen 3.11003.2100
Unicredit 3.05003.2900
BRD 3.09303.2490
Transilvania 3.06143.1705
Volksbank 3.11993.2056
RIB 3.11603.2460
OTP Bank 3.08533.2380
Intesa Sanpaolo 3.08903.2220
Coroana norvegiana
BancaCumparareVanzare
BNR 0.51710.5171
BCR 0.50000.5360
Raiffeisen 0.50800.5280
Unicredit 0.49000.5500
BRD 0.50000.5290
Transilvania 0.52940.5483
ING 0.50960.5282
Volksbank 0.50980.5238
RIB 0.50860.5296
OTP Bank 0.49760.5393
Intesa Sanpaolo 0.50500.5320

Yenul japonez
BancaCumparareVanzare
BNR 0.03310.0331
BCR 0.03100.0350
Raiffeisen 0.03250.0335
Transilvania 0.03120.0323
ING 0.03260.0338
Volksbank 0.03250.0338
RIB 0.03190.0346
OTP Bank 0.03280.0341
Garanti Bank 0.03280.0335
Dolarul australian
BancaCumparareVanzare
BNR 3.09153.0915
BCR 2.97403.1940
Bancpost 3.02413.1541
Raiffeisen 3.03003.1300
Unicredit 2.98003.2100
Transilvania 2.98923.0957
ING 3.04153.1531
RIB 3.03503.1610
OTP Bank 3.02803.1574
Zlotul polonez
BancaCumparareVanzare
BNR 1.06841.0684
BCR 1.02501.1070
Transilvania 1.03511.0719
Volksbank 1.04351.0925
OTP Bank 1.01181.1266
Intesa Sanpaolo 1.04801.1030

Coroana ceha
BancaCumparareVanzare
BNR 0.16150.1615
BCR 0.15500.1680
BRD 0.15300.1680
Transilvania 0.15720.1628
Intesa Sanpaolo 0.15800.1660
Leva bulgareasca
BancaCumparareVanzare
BNR 2.26912.2691
BCR 2.18002.3540
Rubla ruseasca
BancaCumparareVanzare
BNR 0.06450.0645
BCR 0.04900.0790

Lira turceasca
BancaCumparareVanzare
BNR 1.57091.5709
Garanti Bank 1.55251.5998
Alte cotatii BNR
Valuta Cotatie
Dirhamul emiratelor AED1.0758
Realul brazilian BRL1.3586
Renminbiul chinezesc CNY0.6303
Lira egipteana EGP0.5179
Rupia indiana INR0.0640
Wonul sud-coreean KRW0.0036
Leul moldovenesc MDL0.2082
Peso-ul mexican MXN0.2631
Dolar neo-zeelandez NZD2.9873
Dinarul sarbesc RSD0.0369
Hryvna ucraineana UAH0.1173
Gramul de aur XAU153.1889
DST XDR5.5615
Randul sud-african ZAR0.3415
Vechimea cursului
BancaZiuaOra
BNR 28 februarie23:00
BCR 28 februarie23:00
Bancpost 28 februarie23:00
Raiffeisen 28 februarie23:00
Unicredit 28 februarie23:00
BRD 28 februarie23:00
Alpha Bank 27 februarie23:00
Transilvania 27 februarie23:00
CEC Bank 28 februarie23:00
ING 28 februarie23:00
Volksbank 28 februarie23:00
RIB 27 februarie23:00
OTP Bank 28 februarie23:00
Piraeus Bank 27 februarie23:00
Libra Bank 28 februarie23:00
Millenium Bank 27 februarie23:00
Carpatica 28 februarie23:00
Nextebank 28 februarie23:00
Credit Agricole 27 februarie23:00
ProCredit Bank 28 februarie23:00
Garanti Bank 28 februarie23:00
Intesa Sanpaolo 27 februarie23:00
Stiri
Johan Gabriels, noul director general al Băncii Comerciale Carpatica

Johan Gabriels este noul director general şi preşedinte al Directoratului Băncii Comerciale Carpatica, potrivit unui raport remis Bursei de Valori Bucureşti.

01 februarie 2013, Bursa
BCR va taxa persoanele care îşi plătesc facturile la ghişee

Banca Comercială Română (BCR) va taxa, de la 1 februarie, persoanele care-şi plătesc facturile la ghişeele băncii cu numerar, aplicând un comision de 4 lei per plată factură pentru clienţii instituţiei şi 8 lei pentru restul, dorind astfel să încurajeze utilizarea echipamentelor automate de plată.

01 februarie 2013, Mediafax
BNR ar putea menţine dobânda de politică monetară la 5,25%

Banca Naţională a României (BNR) ar putea menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% la şedinţa din 5 februarie pe probleme de politică monetară, se precizează într-un comunicat de presă remis de Asociaţia Analiştilor Financiar - Bancari din România (AAFBR).

01 februarie 2013, Bursa
Leul a fost în topul creşterilor faţă de euro

Leul a fost printre puţinele monede care au crescut faţă de euro în luna ianuarie, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creştere comparativ cu moneda unică europeană, se arată într-un comunicat de presă remis de Noble Securities.

01 februarie 2013, Bursa
Rezerve valutare ale BNR au crescut la 31,4 miliarde euro

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României (BNR) se situau în data de 31 ianuarie la nivelul de 31,459 miliarde euro, faţă de 31,206 miliarde euro din 31 decembrie 2012, se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

01 februarie 2013, Bursa
Leul, în topul creşterilor faţă de Euro în luna ianuarie

Moneda națională s-a clasat printre puţinele care au crescut, în luna ianuarie, faţă de Euro, iar la nivelul Europei a marcat pe pieţele financiare cea mai mare creștere comparativ cu moneda unică europeană. Leul s-a apreciat considerabil şi în fața Dolarului American, respectiv cu 4,22%, aflându-se și în topul creșterilor monedelor din Europa față de moneda americană.

01 februarie 2013, Forbes
Euro s-a depreciat la 4,3771 lei

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat astăzi un curs de referinţă de 4,3771 lei pentru moneda europeană, în scădere comparativ cu ieri, când euro a fost cotat la 4,3828 lei.

01 februarie 2013, Bursa
Relaxarea politicii monetare de la BNR ar putea veni abia în 2014, estimează analiştii

Analiştii economici apreciază că Banca Naţională a României (BNR) va menţine dobânda de politică monetară la nivelul de 5,25% pe tot parcursul acestui an, anticipând că la finalul anului 2014 banca centrală ar putea relaxa politica monetară, prin reducerea dobânzii la 4,75% în luna decembrie.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Bancpost: Nu vrem să mai plătim la depozite peste băncile negreceşti

Bancpost, filiala grupului elen Eurobank, va încerca să profite de stabilitatea dovedită a depozitelor pentru a împinge mai jos palierul dobânzilor oferite de băncile cu capital elen, spune Anthony Hassiotis, preşedintele executiv al băncii.

01 februarie 2013, Ziarul Financiar
Euro, în uşoară creştere

Moneda europeană s-a apreciat, ieri, cu 0,03 bani, BNR afişând un curs de referinţă de 4,3828 lei/euro.

01 februarie 2013, Bursa